Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Hledání tajné chodby pokračuje

Česko

OSTRAVA Do pátrání po možné tajné chodbě pod zámeckým parkem v Ostravě-Porubě se znovu pustil tým odborníků Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Přizvali i proutkaře Slavomíra Cedivodu, který označil několik míst pro průzkumné vrty.

„Hloubka vrtů by měla být různá. V horní části parku mi virgule ukazuje změny v hloubce zhruba čtyř metrů, ve středu parku by se chodba mohla nacházet až 11 metrů pod povrchem,“ uvedl proutkař.

Loni vědecký tým v parku zkoumal terén pomocí odporové tomografie, která odhalila četné anomálie. Pokud tajná chodba skutečně existovala, musela být vyztužena dřevem a nyní je zasypána. „V minulosti jsem měl možnost seznámit se s prací lidí, kteří měřili geofyzikální jevy pomocí virgule, a musím říci, že se jejich domněnky vždy potvrdily,“ vysvětlil vedoucí vědeckého týmu Petr Bujok, proč byl k průzkumu přizván i proutkař.

O existenci chodby je přesvědčen i majitel zámku Statis Prusalis, který dal minulý měsíc provést vrtné sondy do zdiva sklepních prostorů, kam mohla cesta ústit. „Provedli jsme dva vrty skrz zdivo ve výšce jednoho a dvou metrů nad zemí. Vrty v délce jednoho metru a 20 centimetrů prokázaly, že se za zdivem nachází hlína. Nyní uvažujeme o odkrytí zdiva,“ uvedl.

Na možnou existenci tajné chodby upozornil před časem předseda porubské letopisecké komise Jiří Lexa. Shromáždil výpovědi pamětníků, z nichž některé říkají, že v chodbě byli v závěru druhé světové války zasypáni němečtí vojáci. Údajně se tam ukryli 28. dubna 1945. „Rudá armáda však měla nechat výbuchem oba vchody chodby zatarasit,“ uvedl Lexa. Oficiální písemné zmínky o chodbě neexistují.

Podzemní prostory jsou v tuzemsku turisticky atraktivní – vyjma městských podzemí, například ve Znojmě, Jihlavě či Plzni, se však skutečnou tajnou chodbu dlouhou stovky metrů či kilometry nepodařilo nikde prokázat a zpřístupnit. Častější jsou kratší únikové chodby. Dlouhá chodba by i ve středověku byla unikátním dílem, mimo jiné i pro nesnadnost utajení jejího budování. Nyní by ale byla výjimečným lákadlem pro turisty.

***

Podzemí

Z kostela k zámku Údajná tajná chodba v Porubě, po níž experti pátrají, má spojovat nejstarší dochované památky této ostravské čtvrti, tedy kostel svatého Mikuláše z 15. století a porubský zámek z 16. století, postavený v renesančním slohu.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: