Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Hledaný Čech utekl do USA a dělal dozorce ve vězení

Česko

Dvaatřicetiletý Čech byl hledán Interpolem kvůli obchodům s drogami a podvodům. Jako vězeňský dozorce v USA byl ovšem nedávno povýšen.

NEW YORK/PRAHA Pod svícnem bývá největší tma, takovým rčením jako by se řídil dvaatřicetiletý Čech, kterého před měsícem zatkla americká imigrační policie ve vězení s nejvyšším stupněm ostrahy v Tecumsehu ve státě Nebraska. Michal Preclik tam pracoval jako dozorce vykonával svědomitě, o čemž svědčí fakt, že byl nedávno povýšen.

Imigrační policie jej zatkla oficiálně proto, že pracoval načerno, čímž porušil zákon o pobytu. Následně vyšlo najevo, že jde o mezinárodně hledaného muže, na kterého byl vydán v jeho rodné České republice zatykač kvůli obchodům s drogami a podvody. Teď ho čeká vydání do České republiky.

„Bude deportován do České republiky na základě porušení zákona o pobytu,“ potvrdila ČTK mluvčí celorepublikové kriminálky Pavla Kopecká.

Preclik podle ní páchal trestnou činnost v Česku v letech 1998 a 1999. „Za podvod, nedovolenou výrobu a držení drog a psychotropních látek a jedů, zpronevěru a maření výkonu úředního rozhodnutí byl pravomocně odsouzen na 3,5 roku do vězení,“ dodala Kopecká s tím, že s největší pravděpodobností poputuje po návratu do Česka rovnou za mříže.

Preclik je už rok na seznamu hledaných osob mezinárodní organizace Interpol. Mluvčí odboru pro nápravná zařízení státu Nebraska Dawn Renée Smithová ujistila, že když najímali Preclika do práce, nezjistili při ověřování jeho údajů, že by na něj byl vydán zatykač. Při zadání Preclikova jména na internetu se ale jako jedna z prvních objeví stránka Interpolu, kde je uveřejněn zatykač. Uvádí se na ní, že zatykač vydal soud v Hradci Králové.

Dvaatřicetiletý Preclik pracoval ve vězení v Nebrasce rok a zadržen byl dva měsíce poté, co ho úřad pro nápravná zařízení povýšil na desátníka. Preclik dostal v roce 2002 práci na prasečí farmě, kterou mu zprostředkovala společnost najímající pracovníky ze zemí východní Evropy. Později svědčil proti Milanu Matouskovi, který byl usvědčen z přepravování a ukrývání nelegálních imigrantů.

Zapletl se při kšeftu s auty Preclik získal legální povolení k pobytu za pomoc při stíhání Matouska, řekla podle AP jeho žena Kari Precliková, Američanka, se kterou se v roce 2005 oženil.

Řekla, že obvinění z drog a podvodů souvisí s jiným trestním stíháním, jehož byl účastníkem v České republice. Zapletl se s organizovaným zločinem, když kupoval a prodával auta a byl unesen, řekla. Když v tomto případu vystupoval jako svědek, byl obviněn, že dával členům skupiny drogy, řekla Precliková a dodala, že o vydání zatykače nevěděla.

„Nevěděli jsme, že je hledán, dokud nebyl zatčen,“ řekla.

Devátého listopadu se bude konat slyšení, kde se rozhodne, zda může být Preclik propuštěn na kauci. Podle agentury AP současně požádal, aby bylo přehodnoceno rozhodnutí poslat ho zpět do České republiky.

Autor: