Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Najděte ten článek, zaúkoloval Zeman své okolí. Jsme u roku 1938, říká Ovčáček

Česko

  14:21
PRAHA - Prezident Miloš Zeman zadal svým nejbližším spolupracovníkům netradiční zadání. Především tiskový odbor teď prohledává archivy, aby našel článek s titulkem Hitler je gentleman, jehož autorem má podle hlavy státu být novinář Ferdinand Peroutka a kvůli kterému se s Hradem pře odborná veřejnost.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček a prezident Miloš Zeman foto: MAFRA-Dan Materna

Prezident Zeman a jeho věrní usilovně hledají Peroutkův text, o kterém mluvil v projevu u příležitostí sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ,Hitler je gentleman‘,“ pronesl Zeman na konci ledna hlava státu před zahraničním publikem, čímž chtěl poukázat na údajnou fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

Prezident za to ale sklidil velkou kritiku z řad odborníků: Peroutka, vězněný v koncentračních táborech, takový článek nikdy nenapsal, bouří se historici v čele s Petrem Zídkem z LN, zástupci Sdružení Ferdinanda Peroutky a nově i ředitelka Památníku Karla Čapka ve Staré Huti. 

Proces zkoumání pokračuje, říká Ovčáček

Hrad trvá na svém, ačkoli článek musí Hrad zpětně dohledávat a dosud nedokázal sdělit, z jakých pramenů Zeman čerpal. Zídkův kritický text navíc označil za „účelovou interpretaci“ a za výrok se omlouvat nehodlá. 

Jaký je tedy výsledek bádání hradních zaměstnanců? Neúspěšný. „Proces zkoumání probíhá, nyní jsme u ročníku 1938 (časopis vycházel od roku 1924; podle kancléře, který je též pověřený prohledáváním archivu, ale stihli zaměstnanci odboru projít zatím „jeden nebo dva ročníky“- pozn. red.),“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Zatím se nám podařilo díky této činnosti nalézt některé problematické Peroutkovy články, jeden z nich, věnující se osobě Adolfa Hitlera, u příležitosti jeho narozenin, byl publikován už v období nacistické okupace v dubnu,“ doplnil. 

Hradní kancléř Vratislav Mynář, který je též pověřený hledáním kritizovaného článku, urputně přesvědčuje veřejnost, že takový článek skutečně existuje s tím, že prezident ho prý sám viděl. „Pan prezident si je jistý, že ho viděl v dobách, kdy chodil studovat materiály jakožto elév,“ přesvědčoval v pátek posluchače Radiožurnálu.

Diskutovaný článek však v archivech nenašel ani projekt Demagog.cz, který pravidelně ověřuje faktické výroky politiků. „Demagog.cz v tomto týdnu prošel online archiv časopisu Přítomnost za roky 1930-1939 a zmíněný text v tomto časopise nevyšel - od Peroutky ani od jiného autora,“ uvedl vedoucí serveru.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU:

Autor: