Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

ZÍDEK: Ohrožuje nás hradní superdebilita

Názory

  10:00
Veřejné projevy Miloše Zemana začínají připomínat nekonečný seriál trapnosti. Prozatímním vrcholem, který však jistě bude brzy překonán, se stal proslov k 70. výročí osvobození Osvětimi.

Prezident Zeman na Konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi. foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezident začal historickým exkurzem: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ,Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ,Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.‘ Můj milovaný Winston Churchill v lednu 1939 napsal Adolfu Hitlerovi: ,Kdyby můj národ postihla velká katastrofa, přál bych si, aby v jeho čele stál muž s vaší silnou vůlí.‘ A konečně nositel Nobelovy ceny Knut Hamsun (...) napsal v květnu 1945 nekrolog na Adolfa Hitlera.“ Český prezident tento historický exkurz uzavírá následující větou: „Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením?“

Zemanovy omyly

Vezměme to popořádku: Údajný Peroutkův článek s titulkem „Hitler je gentleman“ se přes velké úsilí nepodařilo dohledat. Nezdá se pravděpodobné, že by nějaký takový článek Peroutka kdy napsal. Dále je zcela jisté, že Peroutka nenapsal článek, z něhož je další citace. Tento text, publikovaný v Lidových novinách 4. října 1938, napsal Jan Stránský, jenž se skrýval za pseudonymem Petr Bílý. Jde o reakci na mnichovskou dohodu, a kdyby ho Zeman citoval v kontextu, zjistil by, že žádnou „fascinaci intelektuálů zrůdným učením“ neprokazuje. (Jan Stránský napsal: „Chtěli jsme zemřít za lepší zítřek a možná, že by nám bylo lépe, kdybychom byli mrtvi. Dobrá, budeme tedy pro tento lepší zítřek žít ve špatném dnešku a nemůžeme-li zpívat s anděli, budeme výti s vlky.“)

ČTĚTE TAKÉ:

Také citace z Churchilla je překroucená a zasazená do zavádějícího kontextu. Žádný dopis Churchilla Hitlerovi z ledna 1939 se nepodařilo dohledat – proč by jej britský politik vůbec psal? Pravdu má tedy zřejmě Martin Weiss, podle něhož jde o zkomolená slova pronesená v britském parlamentu v listopadu 1938. Weiss inkriminovanou větu cituje ve správném znění v Echu24: „Vždy jsem říkal, že kdyby byla Velká Británie poražena ve válce, doufám, že bychom našli nějakého Hitlera, který by nás navrátil k našemu oprávněnému postavení mezi národy.“ Podle Weisse šlo jen o „uznání rozvratu, do něhož vrhl Německo versailleský mír. Pak už následovala jen kritika Hitlera.“

Z těchto vyfabulovaných citací pak Zeman dovozuje, že „tito intelektuálové“ byli fascinováni naprosto zrůdným učením. Možná že to platí o Hamsunovi, kterému žádný citát nevymyslel. Churchill byl jistě dost sporná postava, která se dopustila ve svém dlouhém politickém životě řady kritiky hodných rozhodnutí, ale vytýkat jí obdiv k Hitlerovi? To snad ne. A proč Zeman Churchilla vůbec řadí mezi intelektuály?

Tvrzení, že Ferdinand Peroutka byl fascinován nacismem, se nedá nazvat jinak než jako perfidní lež. Daly by se najít stovky citátů ze skutečných Peroutkových článků, které ho ukazují jako jasnozřivého odpůrce nacismu. O tom svědčí i to, že jeho publicistická činnost mu vynesla téměř šestileté věznění v nacistickém koncentráku. Miloš Zeman z důvodů, která zná jen on sám, kydá bahno na člověka, jenž na rozdíl od něj vždy ctil fakta a svou morální integritou by se mohl stát vzorem.

Systémové selhání české politiky

Další pasáže projevu, v němž Zeman vyzval k mezinárodnímu tažení proti Islámskému státu, jenž nás prý ohrožuje „superholokaustem“, byly již kritizovány z mnoha stran. O vhledu do problematiky, o níž Zeman mluvil, výmluvně svědčí, že nedokázal ani nezkomoleně vyslovit jméno nigerijské teroristické organizace Boko Haram (podle Zemana „Boko Hamar“).

Zemanův projev není jen běžná ostuda a trapnost jako vrávorání před korunovačními klenoty. Jde o projev, který byl určen zahraničnímu publiku, a prezident zesměšnil nejen sebe, ale celou Českou republiku. To, že Miloš Zeman může pronést projev, v němž pracuje s fakty, která jsou jednoduše vyvratitelná, je systémovým selháním celé české politiky. To prezidentův projev neprochází připomínkovým řízením a vnitřní oponenturou úředníků jeho kanceláře? Pokud ano, jak je možné, že odpovědní úředníci v čele se superinteligentním Hynkem Kmoníčkem nepřišli na to, že obsahuje „superdebility“?

Český prezident není podle ústavy z výkonu své funkce odpovědný. Znamená to tedy, že jeho projevy mohou sestávat ze série snadno vyvratitelných omylů a lží?

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!