Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hmyz obtížný

Česko

V lese se můžeme setkat s mnoha druhy hmyzu. Některé přenášejí nemoci, jiné ničí stromy. Existuje ovšem i hmyz, který obyvatelům ani návštěvníkům lesa přímo neškodí, ale znepříjemňuje jim život.

Zažil to asi každý: vydáte se na procházku do lesa a za chvíli vám kolem hlavy bzučí protivné mušky nebo komáři. Zvlášť když je teplo a potíte se. Některé druhy mohou způsobit bolestivé kousnutí či bodnutí, jiné nás zkrátka jen rozčilují.

Obtížný hmyz patří do řádu dvoukřídlých.

Má vyvinutý jen přední pár křídel, zadní je přeměněn na zvláštní orgány (kyvadélka), které slouží k udržení rovnováhy.

Dvoukřídlí procházejí několika stadii. Z vajíček se líhnou beznohé larvy, po ukončení vývoje se zakuklí. Některé druhy larev žijí ve vodě, jiné v houbách, v zahnívajícím ovoci, v tělech uhynulých živočichů nebo ve výkalech. Dospělé samice často sají krev teplokrevných živočichů včetně člověka a přenášejí tak různé nemoci. V České republice žije podle odhadů přes 9000 druhů dvoukřídlého hmyzu, popsáno jich zatím bylo 7780.

Moucha domácí (Musca domestica)

Tento hmyz o velikosti 6 až 9 mm sice nekouše ani nemá žihadlo, přesto je nám na obtíž. Moucha žije samotářsky, živí se uhynulými živočichy i výkaly, ráda ovšem usedne i na potraviny. Pokud hoduje na tuhých látkách, vypouští na ně kapku slin. Kromě toho často vyvrhuje obsah žaludku s natrávenou potravou, čímž přenáší škodlivé bakterie. V přírodě je ale užitečná – podílí se na likvidaci odumřelých organismů. V létě se dožívá 10 až 30 dní, oplodněné samice přezimují. V České republice žije 300 druhů much.

Kloš jelení (Lipoptena cervi)

Živí se krví vysoké zvěře a divokých prasat, ale může napadnout i psa nebo člověka (jemu se nejčastěji zamotá do vlasů). Vyskytuje se na vlhkých a stinných místech. Přezdívá se mu „létající klíště“ a jeho kousnutí bývá poměrně bolestivé. Na rozdíl od většiny hmyzu neklade vajíčka, ale „rodí“ už dospělé larvy, které se vyvinuly v rozšířené vagině. Po jejím opuštění se hned zakuklí. Dospělý kloš měří 4 až 5 mm, na nohou má drápky pro přichycení v srsti. Na hostitele nalétává, pak se zbaví křídel a na zvířeti tráví zbytek života. U nás žije 16 druhů klošů.

Komár pisklavý (Culex pipiens)

Je nejznámějším zástupcem čeledi komárovitých. Létá od duba do října. Nejčastěji se s ním setkáme v lužních lesích a v blízkosti stojatých vodních ploch. Larvy se vyvíjejí ve vodě, kde zároveň slouží jako potrava některým rybám. Měří 11 mm a v zadní části těla mají nápadnou dýchací trubici. Dospělí komáři dosahují 4 až 5 mm, mají úzké tenké tělo s dlouhýma nohama a velký sosák. Samice před prvním kladením vajíček sají krev, přičemž vstřikují pod kůži látku omezující srážlivost krve. Samci se živí nektarem, takže v přírodě slouží jako opylovači rostlin. V Česku žije celkem 43 druhů komárů.

Ovád velký (Tabanus sudeticus)

Nejnápadnější z ovádů dosahuje 2 až 2,5 cm. S tímto robustním hmyzem se nejčastěji setkáme poblíž pastvin nebo u vody. Má silné tělo se zřetelnými pruhy po stranách trupu a velké oči. Samice napadají skot a koně, nepohrdnou ovšem ani lidskou krví. Samci se živí rostlinnými šťávami. Larvy se vyvíjejí v bahně na dnech rybníků a potoků. Jsou dravé, hodují především na larvách jiného hmyzu. Na našem území žije 54 druhů ovádů.

Témata: hmyz, les, Larva, Česko

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!