Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hnízdo sršně asijské zatím ochránci v Plzni nenašli, zkusí termokamery

Sršeň asijská foto: Shutterstock

Ochránci přírody neúspěšně hledají hnízdo sršní asijských v plzeňské čtvrti Skvrňany. Několik jedinců tohoto invazního druhu hmyzu, který loví včely, tam zachytili ve čtvrtek. Nyní mapují širší okolí nálezu a chystají noční průzkum pomocí termokamer, protože vzhledem k chladnějšímu počasí sršně nelétají.
  18:40

Najít hnízdo je náročné i proto, že se sršeň nachází v zástavbě. „Pokud hnízdo není ve zdi nebo v nějaké izolaci, ale venku, v korunách stromů, tak by mělo být teplejší, a tedy zachytitelné termokamerou,“ uvedl řekl Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR), která invazní druhy v Česku sleduje.

Kvůli zamezení šíření sršně je podle agentury důležité hnízdo sršní asijských najít a zlikvidovat.

Pracovníci z plzeňské pobočky AOPK odchytili šest sršní v ulici Nade Mží v Předních Skvrňanech směrem k zahrádkářské kolonii, krmily se nektarem na pámelníku. Zdrojem potravy a energie pro dospělé sršně je cukr, pro mladé jedince shání bílkoviny, a proto loví včely i jiný hmyz. Podle toho, kterým směrem létaly, se ochránci přírody snaží určit místo, kde je hnízdo. Byl to první potvrzený odchyt v Česku.

„Rozšiřujeme oblast, kde hledáme, mohou létat i kilometr od hnízda,“ poznamenal dnes Görner.

Sršeň asijská je o něco menší než sršeň obecná, která se v Česku vyskytuje běžně. Tento druh je zároveň tmavší, podle ochránců jde poznat od sršně obecné i díky žlutě zbarveným koncům končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské mají kolovitý až hruškovitý tvar a vchod z boku. Nejčastěji bývají podle ochránců vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi. Asijská sršeň létá lépe než sršeň obecná, v letu je rychlejší a obratnější. Není ale agresivnější, dodal Görner.

Sršeň je podle něj schopná přežít v Česku zimu a pak zakládat nová hnízda. Odkud se do Česka dostala, budou ochránci zjišťovat, zatím to nevědí.

Sršeň asijská je podle ochránců schopná rychle se šířit, proto je důležité, aby lidé hlásili podezření na její výskyt AOPK ČR. Agentura výskyt sršně ověří a případně zajistí ve spolupráci s hasiči likvidaci hnízd. Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail invaznidruhy@nature.cz.

Görner dnes uvedl, že zpráva o výskytu invazního druhu sršně měla velkou publicitu, jen za páteční odpoledne dorazilo na 70 e-mailů s poznatky od lidí z celé republiky, několik i z Plzně. Připomněl, že je vhodné hlášení doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem.

Hmyz byl podle ochránců před 20 lety zavlečen do Francie se zásilkou zboží z východní Asie, od té doby se šíří západní Evropou. Letos v létě ho objevili i v Maďarsku u hranic se Slovenskem. Dlouhodoběji se sršeň vyskytuje například v Portugalsku, Španělsku, Francii nebo Belgii.

Autoři: ,

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...