Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Hodinky neukazují jen čas

Česko

Vybrat si náramkové hodinky se zdá být jednoduché - sáhnete po těch, které se vám líbí a které navíc takzvaně sednou. Ovšem současná zařízení zvládnou mnohem víc, než jen ukazovat čas.

S rozmachem mobilních telefonů nastaly náramkovým hodinkám krušné časy. I ty nejlevnější mobily zvládají ukazovat čas na displeji a vzbudit svého majitele, navíc ho umí i upozorňovat na různé události. Výrobci hodinek tak ve snaze posílit pozici svého produktu začali dělat z hodinek nástroj image, například módní doplňky nebo dokonce šperky. To ale neznamená, že by rezignovali na jejich technický vývoj.

S jakými moderními funkcemi se tak lze u náramkových hodinek setkat?

Čas hlídají atomové hodiny Už od vzniku prvních ukazatelů času jsou jejich tvůrci konfrontováni se stále týmž problémem - jak své výtvory udržet co nejpřesnější? V oblasti měření času obecně udělaly za vývojem definitivní tečku atomové hodiny. Podle fyziků se totiž jedna sekunda definuje jako doba trvání 9 192 631 770 period záření, které odpovídá přechodu mezi dvěma hladinami velmi jemné struktury základního stavu atomu cesia 133.

Protože je však prakticky nemožné zmenšit takové zařízení na kapesní velikost v přijatelné cenové výši, napadlo konstruktéry vytvořit hodinky, které se podle atomových hodin seřizují na dálku. Tato technologie se u různých výrobců nazývá jinak, například u Casio je to „wave ceptor“, u Citizen zase „Radiocontrolled“, ale vždy pracuje na témže principu. Čas hodinek se seřizuje s přesně jdoucími atomovými hodinami pomocí rádiových signálů. Vysílací věž stojí v Mainflingenu nedaleko Frankfurtu nad Mohanem a kromě informace o přesném čase vysílá i datum.

V našich podmínkách tak stačí položit takto vybavené hodinky během noci (kdy probíhá automatické seřizování) k oknu a už se nemusíte starat o jejich přesný čas.

Bez energie to nejde Dalším věčným problémem, se kterým se musejí konstruktéři i uživatelé hodinek vypořádat, je jejich zásobení energií pro pohon hodinového strojku.

Vedle klasických baterií, jejichž nevýhodou je určitá zátěž životního prostředí při jejich likvidaci, už existuje i provozuschopné solární nabíjení. Tato technologie má opět u různých výrobců různé označení (Tough Solar u Casia, Eco-Drive u Citizen). Ciferník hodinek tvoří fotocitlivá vrstva převádějící světelné záření na energii, která se skladuje ve vysokokapacitním kondenzátoru. Několik minut jasného slunečního světla nebo pár hodin běžného světla v místnosti stačí zajistit energii pro denní provoz. Plně nabité hodinky pak dokážou pracovat až půl roku bez dalšího přísunu energie.

Hodinky a mobil - konečně přátelé?

Hodinky a mobily si nemusí vzájemně pouze konkurovat. To dokazuje výrobce mobilů Sony Ericsson svými hodinkami s modelovým označením MBW-100 a MBW-150. Tyto hodinky se dají spárovat s některými telefony značky Sony Ericsson pomocí technologie bluetooth. Na displeji pod ciferníkem pak uvidíte jméno volajícího a informaci, že vám přišla textová zpráva. Též slabé vibrace náramku na zápěstí vás mohou informovat, že se něco děje.

U některých vybraných modelů je možné ovládat i hudební přehrávač telefonu.

O autorovi| Ondřej Pohl, Autor je vedoucí sekce Svět techniky serveru Lidovky.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!