Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Hokej jako za starých dob láká

Česko

Hokej na rybníku - V Kanadě existují velké turnaje, v Česku nic takového není

PRAHA Ve světě zahlceném vrcholovým sportem, ve společnosti zaměřené na maximální výkon jde o pozoruhodný fenomén, který nabírá zejména v Severní Americe na síle.

„Když vyjdete v zimě ven, tak se po rybníku prohánějí lidé od tří do osmdesáti let,“ říká Fred Haberman. Řeč je o vášni zvané hokej na rybníku.

Lidi v Kanadě, v severních oblastech Spojených států, ve Skandinávii, v Česku nebo v Rusku totiž spojuje jakýsi nevyslovený imperativ. Jakmile klesne teplota pod bod mrazu a místní vodní plochu pokryje led, vytáhnou ze sklepa, půdy či garáže brusle, opráší hokejku a z tmavého kouta vyškrábnou puk.

„Nic jiného nepotřebujete, prostě nádhera,“ pochvaluje si Andrew Sherburne, muž, který s kamerou pronásleduje „rybníkáře“ a natáčí o nich dokument.

Po škole nebo po práci vyrážejí nadšenci na přírodní led a hrají hokej, který má po celém světě prakticky totožná pravidla: hraje se bez brankáře, obvykle se puk nesmí zvedat, nesmí se hrát tělem. A přestože je hokej „hra pro tvrdé chlapy“, na rybníku se hraje slušně a s respektem k soupeři.

„Je to jako hokej za starých časů,“ povídá Danny

Brauna Habermana spojuje jedna zajímavá věc. Rozhodli se zápolení mezi kamarády, spolužáky nebo sousedy pozvednout a nezávisle na sobě se odhodlali organizovat velký turnaj.

Nedaleko Minneapolisu se o uplynulém víkendu konalo „Habermanovo“ mistrovství USA, za deset dní se bude v kanadské provincii New Brunswick konat „Braunovo“ mistrovství světa.

Na obě akce přijíždějí tisíce účastníků, kteří zápolí ve stovkách týmů.

„Chtěl jsem jen uspořádat něco, co mě bude bavit. Na rybníku totiž hraju hokej celý život,“ vysvětluje Haberman, kterému se do turnaje hlásí dokonce i bývalí hráči NHL.

Drtivá většina z nich totiž poprvé honila s hokejkou puk kdesi na zamrzlém jezeře. „Když jsem měl na střední škole volno, tak jsem popadl brusle a vyrazili jsme s trenérem ven,“ usmívá se Sidney Crosby, momentálně největší hokejová hvězda. „Hrávali jsme minizápasy tři na tři. Padalo hodně gólů, strašně nás to bavilo.“ Hokej v přírodě je nejvíce rozšířený v Kanadě, kde se hokejová vášeň rovná náboženství.

Rozhodčí? K čemu V hokejové kolébce se proto „rybníkový“ světový šampionát těší velké oblibě. Přestože startovné za tým činí 500 dolarů, zájem mnohonásobně převyšuje možnosti pořadatelů, kteří disponují rozpočtem 140 tisíc dolarů (téměř 2,5 milionu korun). „Ale třeba vůbec nepotřebujeme rozhodčí,“ říká Braun.

Do Evropy zatím vlna turnajů pro veřejnost nedorazila, ale třeba české rybníky se o Vánocích zaplnily tisícovkami hráčů. Proti tuzemským nadšencům ale v současnosti stojí počasí. Vždyť během minulé zimy nebylo kvůli extrémnímu teplu možné hrát na rybníku vůbec, letošní teplý leden také odvál touhy mnoha mladých hokejistů.

A i to je jeden z důvodů, proč český mládežnický hokej strádá, zatímco Rusko nebo Kanada nemají s talenty problém. „Když jsem byl dítě, tak jsme hráli venku pořád. Když člověk vyrůstá v Moskvě, tak prostě musí hrát venku,“ usmívá se Maxim Afinogenov, ofenzivní tahoun Buffala Sabres.

***

Návrat ke kořenům

Obliba hokeje na rybníku sílí zejména v Severní Americe. Nedaleko Minneapolis se o minulém víkendu konalo na zamrzlém jezeře Nokomis už třetí mistrovství Spojených států. Turnaje se zúčastnilo 160 týmů, v nichž se vystřídalo téměř 2000 hráčů a nechyběly ani kategorie žen nebo veteránů.

Školní kanadské družstvo z roku 1913: V dřevních dobách hokeje se utkání běžně hrála na zamrzlých rybnících a řekách

Pravidla hry jsou tradiční „rybníkářská“: hraje se bez brankáře, nesmí se střílet golfákem, ani bodyčkovat

Benešovský rybník, Vánoce 2006

Hvězdy na rybníku Před osmi lety se vrátily na rybník i největší hvězdy NHL, aby natočily krátký reklamní film pro NHL. Na ledě se tehdy sešli Jaromír Jágr, Pavel Bure, Eric Lindros a Paul Kariya. Ze břehu je tajně pozorovali Wayne Gretzky, Gordie Howe a Mario Lemieux.

Na ledě probíhala tato diskuse: Jágr: Já budu Gretzky. Kariya: A já budu Howe. Lindros: (vyčítavě) Ty chceš být vždycky jen Howe. Kariya: Ne, já jsem vždycky Kariya. někomu? Gretzky: (zasní se) Chybí tohle Lemieux: Jak by tohle mohlo někomu nechybět? Lindros: (všimne si legendární trojice) Pojďte si s námi zahrát. Gretzky: Ne, díky. Teď je řada na vás.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...