26. června 2009 12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hokejista Šlégr vstupuje do ČSSD a míří do sněmovny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 173Diskuse
Jiří Šlégr a Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šlégr a Jiří Paroubek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

TEPLICE VIDEO Kandidátku ČSSD v Ústeckém kraji do podzimních sněmovních voleb povede předseda strany Jiří Paroubek následovaný hokejistou Jiřím Šlégrem, který už si podal přihlášku do strany. A přijat má být v září.

Ve čtvrtek o tom v Teplicích rozhodla krajská konference ČSSD. Paroubek novinářům řekl, že ČSSD chce v kraji volby vyhrát, získat kolem 40 procent hlasů a minimálně sedm mandátů. V posledních volbách získali o jeden mandát méně.

Konference byla velmi bouřlivá, část členů děčínské ČSSD na protest odešla z jednání. Předseda místní organizace v Děčíně Pavel Sinko novinářům řekl, že je k tomu donutilo posunutí Jaroslava Foldyny až na šesté místo kandidátky. Původní slib daný i Paroubkem údajně byl, že Foldyna bude třetí, za předsedou strany a Šlégrem.

O návrhu kandidátky těsně před konferencí rozhodl krajský výkonný výbor. Sinko tvrdí, že posunutí Foldyny protlačil náměstek hejtmanky Pavel Kouda, který chtěl na lepší místo dostat Josefa Tancoše, jenž je pátý. Foldynu přeskočil i současný poslanec Jaroslav Krákora a krajský předseda ČSSD Petr Benda.

Foldyna byl loni na podzim krajským lídrem ve volbách do zastupitelstva kraje, které ČSSD vyhrála. Krajské vedení ČSSD z něho nakonec neudělalo hejtmana, v čele kraje stanula Jana Vaňhová.

Paroubek, který kvůli své návštěvě Ruska přijel až na těsný závěr konference, řekl, že umístění Foldyny na třetím místě neslíbil, prý toto řešení jen preferoval. Podle něho rozhodla tajná volba a výsledné řešení je velmi dobré.

Benda odmítl, že by Foldynu nějak podrazili. Podle něho je na šestém, tedy plně volitelném místě. Prý byla jedna z priorit ho na volitelné místo dostat. Dodal, že o kandidátce rozhodla tajná volba krajského výkonného výboru, výslednou kandidátku prý podpořila i výrazná většina delegátů.

Foldyna dnes řekl, že se již s návrhem smířil. Dodal, že děčínská ČSSD nejspíše připraví vlastní předvolební kampaň a bude se snažit získat co nejvíce preferenčních hlasů. Údajně si troufá na to přeskočit na kandidátce i Paroubka.

Brožová kandidaturu vzdala, Šlégr nezklamal

Kateřina Brožová na volební schůzi ČSSD s hokejistou Jiřím Šlégrem

Vedle Jiřího Paroubka a známého hokejisty Jiřího Šlégra měla ústeckou kandidátku ČSSD ještě doplnit populární zpěvačka a herečka Kateřina Brožová. Také s ohledem na nevoli, kterou toto rozhodnutí uvnitř ČSSD vyvolalo, se však nakonec svoji kandidatury vzdala.

ČTK
  • 173Diskuse

Najdete na Lidovky.cz