Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Holky jsou na světě, aby byly maminky.’ Je nehorázné, že aktivistky volají po cenzuře, brání se Žáček

Jiří Žáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Žáček. | foto: Reprofoto

PRAHA Vášnivou diskuzi o genderových stereotypech vyvolala báseň Maminka od spisovatele Jiřího Žáčka. Z veršů, které se objevují v několika českých čítankách, podle kritiků vyplývá, že hlavním posláním žen je péče o děti, což rozhořčilo řadu feministek. Básník ale kritice nerozumí, chtěl jen vyjádřit myšlenku, že dítě by mělo mít milující matku.

Báseň Maminka od Jiřího Žáčka

„K čemu jsou holky na světě?
Aby z nich byly maminky,
aby se pěkně usmály
na toho, kdo je malinký.
Aby nás měl kdo pohladit
a povědět nám pohádku.
Proto jsou tady maminky,
aby náš svět byl v pořádku.“

Žáčkova báseň, která je součástí čítanek pro žáky prvního stupně základních škol od roku 2015, způsobila na sociálních sítích poprask poté, co si ji všiml filmový režisér Vít Klusák. Na svém facebookovém profilu ji sdílel se slovy „K čemu jsou kluci na světě? Aby psali takovýhle debility.“ Tímto příspěvkem spustil lavinu komentářů týkajících se genderové vyváženosti.

Mnozí se Žáčkovou říkankou cítili pohoršeni, neboť ženy podle nich automaticky staví do pozice, kdy jejich primárním životním úkolem je stát se matkou a postarat se o děti. Spisovatel však toto tvrzení odmítá, básní chtěl vyjádřit pouze to, že dítě by mělo mít milující matku.

„Ani papež není neomylný“

„Nikde nežádám, aby se matky vzdaly profesních kariér ani osobního života, jak mi podsouvají genderové bojovnice. Žasnu, jak je možné číst jednoduchou básničku s takovou ideologickou předpojatostí!“ sdělil serveru Lidovky.cz Žáček.

„Co však považuji za nehorázné, že genderové aktivistky ve svatém zanícení skutečnou diskusi o genderové problematice odmítají a místo toho volají po cenzuře. Jsou neomylné v době, kdy už není neomylný ani papež?“ ptá se.

Skutečnost, že se někdo zabývá genderovými stereotypy v době, kdy svět ohrožují skutečné problémy jako například válka na Blízkém Východě, migrantská krize nebo klimatické změny, považuje spisovatel za malichernou.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...