Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Holokaust očima příslušníka SS

Česko

Německo rozporně přijímá překlad románu Jonathana Littella, jehož fiktivní hrdina líčí svou válečnou kariéru po boku Heinricha Himmlera.

BERLÍN/PRAHA „Dovolte mi, abych vám vyprávěl, jak to bylo.“ Těmito slovy začíná pozoruhodný román Jonathana Littella, jehož francouzský originál „Les Bienveillantes“ (Dobrosrdeční) si od vydání v roce 2006 koupilo už 800 tisíc Francouzů. Kniha, jejíž německý překlad „Die Wohlgesinnten“ se koncem minulého týdne objevil také na pultech německých knihkupectví, však nebudí pozornost pouze svým fenomenálním úspěchem. Dílo o téměř 1400 stránkách, které už má na kontě i nejvýznamnější francouzskou literární cenu Prix Goncourt, je totiž fiktivními memoáry příslušníka jednotek SS Maxe Auea. Tento právník, od roku 1943 člen osobního štábu Heinricha Himmlera, na svých stránkách vzpomíná především na systematické vraždění Židů. Holokaust tu tedy líčí jeden z jeho realizátorů.

„Jsem vinen, vy nejste, to se máte. Ale přesto můžete říci, že to, co jsem dělal já, byste byli dělali taky,“ vzkazuje hlavní hrdina čtenářům. Chladně a beze stopy lítosti vzpomíná na to, jak po boku Heidricha, Heydricha a Himmlera pomáhal organizovat „konečné řešení židovské otázky“. Popisuje například své působení v Osvětimi, účast na masakru v Babím Jaru poblíž Kyjeva a vyvražďování bezejmenných ukrajinských vesnic. Jeho fiktivní memoáry jsou tak podle Süddeutsche Zeitung jakousi „Tour de France po dějištích německých masových vražd“.

„Monstrum holokaustu“ Aue se však ve svých vzpomínkách netají ani svými homosexuálními historkami, stejně jako incestním vztahem k sestře-dvojčeti. Vše dokresluje drastický, až vulgární jazyk.

Dílo už vyvolalo i v Německu mimořádný ohlas a rozporuplné reakce. Vydavatel Frankfurter Allgemeine Zeitung Frank Schirrmacher ho označil za „významnou knihu“ a vyzdvihl jeho „mimořádnou preciznost“. Na svých stránkách už také FAZ zřídily „reading room,“ kde o knize mohou debatovat čtenáři spolu s recenzenty. Podle Iris Radischové z týdeníku Die Zeit se však jedná o „protivný kýč“. Poslanec Evropského parlamentu DanielCohn Bendit, jehož židovská rodina emigrovala před Hitlerem do Francie, označil včera pro Deutschlandfunk knihu za „geniální“.

Mimořádným zjevem je už autor knihy, 40letý Jonathan Littell, kterého až donedávna nikdo neznal. Potomek Židů, kteří koncem 19. století emigrovali do Ameriky, se narodil v New Yorku, vystudoval Yale a léta vedl čečenskou misi humanitární organizace Action Against Hunger. Studoval a žil však také ve Francii, která mu udělila i občanství. „Les Bienveillantes“ je teprve jeho druhým románem a první knihou napsanou francouzsky. Dnes žije v Barceloně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!