Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Holubi obsadili tubus metra

Česko

  8:39
PRAHA - V Birminghamu 30. července 1882 z nebe pršely bílé žáby, o pár let později se u města Sunderland v Británii z oblohy bůhví proč snášeli sledi. To v pražských Stodůlkách je třeba dávat pozor, aby člověka netrefil padající holub.

Konstrukci metra si oblíbilo hejno holubů. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Tito zdivočelí opeřenci si tu totiž oblíbili nadzemní konstrukci tubusu metra mezi zastávkami linky B Hůrka a Lužiny. Několikatisícové holubí hejno tu vysedává na tunelu, který se klene nad Centrálním parkem a Nepomuckým rybníkem. A uhynulé kusy padají dolů z konstrukce metra jako zralé hrušky ze stromu. Není to tedy nijak záhadné, ale o to nepříjemnější. Park i nedaleké dětské hřiště potom totiž „zdobí“ desítky mršin.

„O tom místě víme, už několikrát přišel podnět, abychom to přezkoumali. Umírají tam většinou přestárlé kusy. Náprava je ale vždy na odboru životního prostředí příslušné městské části,“ řekl vrchní inspektor oddělení péče o pohodu zvířat krajské veterinární správy Karel Dvořák.

Samotné městské části Praha 13 dělají holubi starosti. Prostor Holubi metrometra tu totiž ptáci silně znečišťují trusem a peřím. „Třináctka“ už si koncem minulého roku dokonce najala sokolníka, který v inkriminované oblasti vypouští jestřába či káně. Dravci by měli holuby vyhnat ze svého teritoria.

Holubů je ve Stodůlkách ale stále požehnaně. Tvrdě proti nim zakročit totiž není možné. „Odstřel a trávení jedy jsou v jejich případě zakázané, protože holub – na rozdíl od potkana – není žádná škodná, ale pouze vlastně toulavé zvíře. Nelze je tedy masivně likvidovat. Navíc to není účinné, protože holubi svou populaci rychle doplní,“ vysvětluje Karel Dvořák z veterinární správy.

Na odklízení mrtvých zvířat je Praha 13 podle mluvčího Samuela Truschky domluvená s Trojským útulkem. Jeho zaměstnanci sběr provádějí, ale nijak pravidelně.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat