Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Homofobní útoky stát přehlíží

Česko

Diskriminace gayů a leseb v Česku. Průzkumy ukazují, že útoků neubývá. Policie je neumí odhalit

PRAHA Zastánci menšin žádají, aby stát lépe chránil homosexuály. Útoky na gaye jsou podle nich na denním pořádku. Policie o nich ale neví.

Z průzkumů Češi vycházejí jako tolerantní a liberální, pokud jde o jejich vztah k sexuálním menšinám. Za souseda by většina z nich měla raději homosexuála než člověka s jinou barvou pleti.

Zdání, že útoky na gaye a lesby jsou jen marginálním jevem, vyplývá i z čísel, která si vedou policisté: ročně evidují sotva deset případů napadení. Jenže sami homosexuálové českou společnost za moc tolerantní nepovažují. Nová studie, jejíž autorkou je Olga Pechová z olomoucké Univerzity Palackého, ukazuje, že zkušenost s diskriminací má více než polovina účastníků průzkumu. Děravé statistiky Více než třetina jich pak pocítila nepřízeň většiny v podobě urážek. Jedenáct procent respondentů uvedlo, že kvůli orientaci zažili i fyzické napadení. „Zmlátila mě parta, která pro pobavení mlátí gaye, měl jsem nalomené zápěstí a naražené koleno, bojím se chodit sám po městě,“ popisuje jeden z dotazovaných. A další příklad: „Nadávali mi a chtěli mě znásilnit,“ svěřuje se v průzkumu dívka. Ve srovnání s průzkumem z roku 2003 nejsou čerstvá data příznivější. „Ta situace se spíše zhoršuje,“ vyhodnocuje Pechová. Na vině je podle ní fakt, že stát bere homofobii na lehkou váhu. Zatímco rasovým útokům vlády zpravidla věnují pozornost, o těch homofobních si úřady ani nevedou statistiky. „Je to opomíjené téma, nikdo neví, že takové trestné činy existují,“ dodává socioložka.

A k jejímu názoru se přidávají i specialisté na dodržování lidských práv. „Policie nezkoumá, zda byl někdo napaden, protože je homosexuál,“ říká Klára Kalibová ze sdružení In Iustitia, které poskytuje právní pomoc obětem násilí z nenávisti. Vyšetřovatelé si vyplňují jen kolonky, zda je napadený v kategorii „homosexuál, prostitut či osoba se sexuální úchylkou“. Odhalí tak zlomek homofobně motivovaných útoků. „Přitom sledují třeba nenávist k Moravanům a Slezanům, data o nenávisti k osobám s jinou orientací nikoli,“ zlobí se Kalibová.

Policii nevolají Nedokonalost statistik připouští i policie. „Naše data nemusí být objektivní, ne vždy se o sexuální orientaci poškozeného dozvíme,“ říká policejní mluvčí Pavla Kopecká.

A existuje i další důvod, proč zůstávají útoky na gaye skryté. Lidé s odlišnou sexuální orientací na policii nechodí. Spíše než zastání totiž čekají výsměch. „Policista komentoval mé ohlášení slovy: buzik si nedává pozor, a my abychom to řešili,“ svěřil se jeden z respondentů. Experti přitom tvrdí, že by stačilo lépe policisty vyškolit. „V Nizozemí či Británii jsou kontaktní linky, kde sedí proškolený policista,“ říká Pechová. Vstřícnost státu by měla jít ještě dál. Úředníci by měli přepsat zákon tak, aby lidi s odlišnou orientací více chránil a za útoky na ně by padaly tvrdší tresty.

Ministerstvo vnitra se návrhu nebrání. „Vedou se úvahy, zda napadení na základě sexuální orientace zařadit k rasově či nábožensky motivovaným útokům,“ vzkázal mluvčí Vladimír Řepka. V minulosti se zařazení homosexuálů do výčtu chráněných obětí nedařilo prosadit. „Snahy o legislativní změny narážely na nedostatek oficiálních dat,“ říká Lucie Otáhalová ze sekce pro lidská práva Úřadu vlády.

***

POTÍŽE MINORIT

Pravidelný výzkum agentury CVVM, jaké minority nechtějí mít Češi za své sousedy, ukazuje, že jedinou skupinou, u které se trvale snižují předsudky občanů, jsou homosexuálové.

V praxi je ale situace odlišná. Kriminalističtí experti a neziskové organizace upozorňují, že homosexuálové jsou stále častěji oběťmi mnohdy až brutálních útoků. Žádají proto, aby byli zákonem více chráněni. A aby na vyšetření těchto útoků byla kladena stejná pozornost jako u rasově motivovaných napadení.

Stejné doporučení udělil Výbor ministrů Rady Evropy. Chce, aby země zajistily efektivní a nestranné vyšetření a potrestání všech zločinů a incidentů, u kterých existuje podezření, že motivem jejich spáchání byla sexuální orientace.

Při určení výše trestu pro pachatele by státy měly vzít v potaz motiv a zajistit, aby pachateli byla uložena vyšší trestní sazba.

Spáchání takzvaného zločinu z nenávisti (hate crime), jehož motivem je sexuální orientace či pohlavní identita oběti, je považováno za přitěžující okolnost trestného činu ve dvanácti státech.

SLOVNÍ VÝPADY

* Odborový předák Jaromír Dušek o bývalém šéfovi Českých drah Petru Žaludovi a vztazích ve vedení společnosti: „To je jednoznačně člověk Romana Janouška a pražské kliky ODS.

Jinak: homosexuál Žaluda drží s homosexuálem Slamečkou, homosexuál Slamečka má vazby na homosexuála Nováka (Gustav Slamečka byl ministr dopravy, Jan Novák šéf Úřadu vlády, pozn. red.). A na ministerstvu dopravy je těch homosexuálů natahanejch tak dvacet a ve vedení drah tak třicet a tihle lidé absolutně ovládají České dráhy. To mi věřte. Já tam chci založit spolek čtyřprocentní menšiny heterosexuálů, abychom měli rovné příležitosti. Můžu vám říct, že se tam bojím ohnout pro tužku na chodbě.

* Expremiér Mirek Topolánek při fotografování pro homosexuální magazín LUI. Za výroky na adresu členů vlády se Topolánek později omluvil.

„Gustav Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr mám pocit, že uhne. A to ten Fischer, prostě je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív. To přece nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem.“ * Roman Joch, poradce premiéra Petra Nečase pro lidská práva, na svém blogu z roku 2007: „Homosexuálové jsou zajisté sexuálně přitahováni k osobám stejného pohlaví. To je ale ještě normálními nedělá. Kdyby tomu tak bylo, pak i pedofilové by byli normální. I zoofilové. I nekrofilové. Prostě člověk může být sexuálně přitahován k různým objektům, živým i neživým, lidským i nelidským. Ale to neznamená, že to všechno je normální. Normální je totiž jen to, jak to má v přirozeném řádu věcí být.

A v přirozeném řádu věcí to má být tak, že muži mají být přitahováni k ženám a ženy k mužům. Vše ostatní je odklon od normy, odklon od přirozenosti, latinským slovem deviatio. A ti, kdo touto odchylkou a zároveň i úchylkou trpí, jsou – bez urážky – devianti.“

Koho nechcete

mít za sousedy? 2003 2005 2007 2008 2009 2010

feťáky 85 % 87 % 87 % 89 % 86 % 85 %

alkoholiky - - 81 % 83 % 78 % 79 %

vyšinuté lidi - - 51 % 59 % 53 % 60 %

lidi odlišné barvy pleti 24 % 22 % 24 % 26 % 25 % 31 %

homosexuály 42 % 34 % 29 % 29 % 27 % 25 %

PRAMEN: CVVM

Autor: