Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Homosexuálové chtějí adoptovat děti. A sepisují žaloby na stát

Česko

  11:55
PRAHA - Česko čeká série žalob ze strany homosexuálních párů. Ty chtějí prosadit, aby mohly adoptovat děti. Stát totiž zakazuje registrovaným párům osvojit si děti. I když je vychovávají.

Ptali jsme se lídrů: mají mít homosexuálové právo na adopci dětí? foto: Shutterstock

Svůj spor už odstartoval osmatřicetiletý Jindřich, který se svou rodinou žije v Americe.
Původně si chtěl Jindřich s francouzským manželem osvojit české děti. Velmi brzy jim ale došlo, že nemají šanci. Rozhodli se proto, že zkusí štěstí v Americe.

„Povinná školení, certifikace, ohodnocení způsobilosti a stability nás i naší domácnosti zabraly rok a půl,“ vysvětluje Jindřich, co všechno musel se svým manželem splnit.
Když vším prošli, stali se pěstouny půlročních dvojčat Etiana a Viktora. Po roce americký soud rozhodl o adopci.

Anketa

Souhlasíte s tím, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti?

Ano 3260
Ne 1950
Nemám na to pevný názor 59

Rodina se ale nyní chce přestěhovat. Děti mluví česky a chtějí se častěji vídat s prarodiči.
Jenže podle současné české legislativy, když lidé stejného pohlaví uzavřou registrované partnerství nebo v cizině sňatek, nesmí si osvojit dítě. Kdyby svůj homosexuální vztah nelegalizovali, adopci by nic nebránilo.

Na to narazil i Jindřich. „Žádost o uznání adopce a o vydání českého občanství pro naše děti byla zatím zamítnuta na základě zachování veřejného pořádku České republiky,“ popisuje Jindřich. Za právnickým obratem se skrývá skutečnost, že adopce dětí stejnopohlavními páry české zákony nepřipouští.

Vyřeší spor soud ve Štrasburku?

Česko totiž řadí adopce dětí homosexuály na stejnou úroveň jako například polygamii.
„Je to obecné ustanovení, které říká, že v zásadě uznáváme cizí rozhodnutí, pokud ale nejsou v rozporu s hodnotami České republiky, na kterých trvá,“ vysvětlil ústavní právník Jan Wintr.

Rodina se proti rozhodnutí odvolala a rozjela soudní spor, který skončí v lepším případě u Ústavního soudu. Podle nezávislých odborníků ale spíše dojde až k  Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Přečtěte si rozsáhlé téma o adopcích ve víkendovém vydání deníku Lidové noviny

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat