Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Osvojení dítěte homosexuály? Ne, ne, ne, shodují se vzácně poslanci

Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka | foto: MAFRA

PRAHA Ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier (ČSSD) přišel s dalším návrhem, který jitří emoce. Se skupinou poslanců chce v květnu předložit novelu zákona, podle níž by si registrovaní partneři mohli osvojit potomka svého protějšku.

Server Lidovky.cz oslovil politiky s dotazem, zda by ministrův návrh podpořili a zda by jim nevadilo osvojení "cizího" dítěte homosexuálním párem. I to totiž Dienstbier podporuje. "Jsem i pro tuto širší variantu, ale obávám se, že tam se bude podpora hledat mnohem hůře," uvedl ministr pro lidská práva.

"Ty děti v rodinách žijí, ať už z předchozího vztahu, nebo z umělého oplodnění. Pro dítě jsou rovnocennými rodiči, jenže vztah s druhým partnerem není nijak právně ošetřen. Kdyby třeba biologický rodič zahynul při autonehodě, jeho potomek půjde do ústavu," vysvětlil ministr svůj návrh.

Bohuslav Sobotka, ministerský předseda, ČSSD

Bohuslav Sobotka

"Myslím, že na legislativní řešení tohoto tématu ještě není naše společnost dostatečně připravená, je velmi potřebná širší veřejná diskuse a neměla by se uměle urychlovat. Osobně si dokážu představit možnost osvojení dítěte partnera."

Jeroným Tejc na jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD.

Jeroným Tejc, poslanec za ČSSD
"Chápu tu snahu v prvním kroku, to znamená vyřešit situaci, kdy by dítě adoptoval partner biologického rodiče. Myslím, že tuto myšlenku je ale potřeba řádně prozkoumat, protože může samozřejmě narážet na práva druhého biologického rodiče, který nežije ve svazku registrovaného partnerství. To je věc, která je velmi sporná. Na druhou stranu, tady mohou hrát roli určité zájmy, takže si dovedu představit určitý kompromis, byť rozhodně nepatřím mezi ty, kdo by tomuto návrhu teď řekli ano.

Osvojení dítěte z dětského domova homosexuálním párem rozhodně nepodpořím, ani teď ani v budoucnu, protože je to podle mě popření základních premis, na kterých je postavena naše společnost. To ale neznamená, že každý nemá právo vybrat si svého partnera. Já jsem podporoval zákon o registrovaném partnerství, ale myslím, že v tomto případě by byla překročena určitá hranice. Já si prostě nemyslím, že tady platí to, že by děti z dětských domovů zůstaly v dětských domovech a že by o ně nebyl zájem. Jde o to, že ty děti, které nejsou vybrány do rodin, by patrně nebyly vybrány ani k výchově homosexuálním párem."

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace, KDU-ČSL

"Návrh neznám. Jsme (lidovci - pozn. red.) proti adopcím homosexuálními páry."

Anketa

Souhlasíte s návrhem ministra, aby si registrovaní partneři mohli osvojit dítě svého protějšku?

Ano 579
Ne 564
Neumím se rozhodnout 14
Mnistr zemědělství Marian Jurečka.

Marian Jurečka, ministr zemědělství, KDU-ČSL
"Stanovisko budu moct dát, až dostanu daný materiál do rukou k prostudování."

Michal Hašek

Michal Hašek, poslanec za ČSSD
"Hlasoval jsem v roce 2006 pro registrované partnerství, ale hranicí je pro mě otázka péče o děti, tedy ne, ne. Jiří Dienstbier by měl takové věci nejdříve prodiskutovat uvnitř ČSSD, nikoli sám za sebe. Voliči ČSSD by ještě více ocenili rychlé řešení majetkových přiznání, církevních restitucí či exekucí."

Jiří Dolejš čeká na výsledky voleb

Jiří Dolejš, poslanec za KSČM
"Nevidím problém, proč by registrovaný pár nemohl vychovávat dítě jednoho z partnerů. U osvojování cizího dítěte je to složitější, ale osobně si dovedu představit i to, pochopitelně s ověřením způsobilosti a ve srovnání s jinými uchazeči."

Petr Bendl na sněmu středočeské ODS

Petr Bendl, poslanec ODS
"Dnes si dítě může osvojit jednotlivec, což je pro ně lepší než být v ústavu a tak mám za to, že už je celá záležitost v podstatě překonána."


Petr Fiala.

Petr Fiala.

Petr Fiala, předseda ODS
"Jsem konzervativní politik vyznávající tradiční hodnoty. Rodina je podle mě pro společnost a stát klíčová. Ten by ji měl ochraňovat a aktivně nepřispívat k utváření jejích alternativ."


Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09.

Helena Langšádlová, poslankyně za TOP 09
"Ne, tyto návrhy nepodporuji."

Marek Benda.

Marek Benda, poslanec za ODS
"Nejsem pro, ani v jednom případě. Pokud jde o mě, zákon o registrovaném partnerství bych celý zrušil. Jde celou dobu o snahu jedné organizované menšiny vynutit si společenský respekt prostřednictvím zákona a s tím já nesouhlasím."

Tomio Okamura z hnutí Úsvit přímé demokracie sleduje 26. října v Praze výsledky voleb.

Tomio Okamura, šéf hnutí Úsvit
"Pokud má lesbický pár dítě z umělého oplodnění, pak je rozumné, aby i partnerka matky mohla o 'společné' dítě v případě potřeby pečovat, odkázat mu majetek atd. Něco jiného je dát cizí dítě cizímu homosexuálnímu páru. Dodnes nejsou vědecky dostatečně prozkoumány a potvrzeny dopady takové rodiny na dítě, a to například z hlediska šikany ve škole nebo dalšího chování v životě. A co se stane v okamžiku, když samo dítě nebude považovat takovou rodinu za komfortní, jelikož je nestandardní a například děti ve škole se mu kvůli tomu budou posmívat? Myslím, že prvořadá by v adopci či pěstounství měla být normální rodina."

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu
5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu

Hladký a rychlý porod je snem každé nastávající maminky. Jak se na něj připravit, aby proběhl podle vašich představ? Vyzkoušejte rady našich...