Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nelegální adopce v Česku bují. Ať jsou trestné, požadují odborníci

Česko

  10:45
PRAHA - Stát hledá způsob, jak zatrhnout nezákonné adopce. Vládní odborníci proto volají po novém paragrafu v trestním zákoníku.

"Doporučili jsme ministryni spravedlnosti, aby zvážila novelizaci trestního zákona, která by posílila práva dětí a zavedla samostatný trestný čin nezákonné adopce," potvrdila LN Zuzana di Falco, členka vládního výboru pro práva dítěte.

Stovky fiktivních adopcí
Zájem bezdětných párů adoptovat novorozence je obrovský. A šance, že se dostanou k miminku standardní cestou, je naopak minimální. Bezdětné páry proto hledají různé cesty, jak se k dítěti dostat rychleji.

Nejčastěji při tom volí model "fiktivního otcovství". Tedy praxi, při níž si těhotná žena nechá za úplatu zapsat do rodného listu nepravého otce. "Děje se to běžně, jen se to obtížně dopátrává. Nedávno jsme tu měli rodinu, která popsala, že takto přišla ke svému prvnímu dítěti. A divili se, že je to nezákonné," popisuje Petra Vrtbovská z institutu náhradní rodinné péče Natama.

Statistiky Nejvyššího státního zastupitelství evidují takových případů ročně stovky. Adopce přes "fiktivního" otce navíc není jedinou cestou k vytouženému rodičovství. "Minulý týden se na nás obrátil cizinecký pár, který se chystá adoptovat dítě od těhotné ženy, s níž se domluvil," přidává zkušenosti Vrtbovská.

Scénář je prostý: po porodu se o dítě začne starat právě cizinecký pár, biologická matka pak soudu navrhne, aby tito lidé její dítě adoptovali. Za takový "adoptivní proces" zájemci o dítě zpravidla zaplatí.

Další podrobnosti čtěte ve středečním vydání deníku

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...

Mohlo by vás zajímat