20. června 2009 9:27, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Homosexuálové prošli Táborem, pod dohledem policie

Queer Parade se loni konal v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Queer Parade se loni konal v Brně | foto: ČTK

TÁBOR Táborem právě prošel průvod homosexuálů. Festival s názvem Queer Pride, který naváže na loňský průvod v Brně, má zviditelnit gay a lesbickou komunitu.Ve městě však mají shromáždění také radikálové z Dělnické strany. Policie přichystala rázná opatření.

Podle reportérky LN, která vše na místě sledovala, na průvod homosexuálů dohlíželi policisté ze zásahové jednotky. A zpovzdálí přihlížela skupina radikálů.

Policie nasadila několik stovek mužů a vrtulník. Už od rána monitorovala situaci na vlakovém i autobusovém nádraží.

Policie nutila účastníky průvodu, kteří měli na hlavě kapucu, aby si je sundali. Podle účastníků pochodu ale nijak neporušili zákon. Podle členky antikonfliktního týmu policie se ale i kapuce na hlavě může v některých případech považovat za zákonem nepovolené maskování.

Na hlavním táborském náměstí na zahrádce restaurace seděla další skupina radikálů, policie od nich průvod oddělila.

Průvodu homosexuálů se mělo účastnit 300 až 500 lidí. Podle Petry Podlahové, jedné z organizátorek průvodu homosexuálů, akce Dělnické strany v žádném případě nijak nenaruší předem naplánovaný program festivalu.

Festival Queer Pride má být oslavou lidí s lesbickou, gay, bisexuální, transsexuální a intersexuální identitou. V průvodu kromě pěších účastníků jely také alegorické vozy, některé na alternativní pohon. Trasa vedla přes Nové a Staré město, Žižkovo náměstí a stočila se do údolí pod hradbami Tábora, kde se koná kulturní program.

Zhruba třicet příznivců Dělnické strany se sešlo na Husově náměstí. "Nelíbí se nám snaha homosexuálů chlubit se tady tím, chodit a ukazovat se. Člověk se pomalu stydí, že je heterosexuál," řekl místopředseda Dělnické strany Jiří Štěpánek.

"Árijské bratrstvo"
Podle jeho slov dávají homosexuálové podobnými festivaly najevo svou nadřazenost a chtějí určovat co je a co není normální. "Pouze se snaží vzít si víc práv, než jim náleží. A samozřejmě odmítáme registrované partnerství," dodal Štěpánek. Dělnická strana v Táboře

Projev místopředsedy strany přerušil přihlížejí filmař Filip Remunda, když přišel ke Štěpánkovi a zeptal se ho, proč má jeden v vlajkonošů Dělnické strany na mikině nápis "Arijské bratrstvo". "Víte, co to znamená? Proč má váš příznivec takovýto nápis veřejně na vašem mítinku? Neměla by to prošetřit policie?" ptal se Remunda Štěpánka. Toho okamžitě obklopili příznivci strany, kteří se snažili Remundu vyvést. "Nenarušujte náš mitink. Nevím, co znamená ten nápis, ale jestli chcete, najdu si to pak na internetu," reagoval Štěpánek a filmaře vykazoval z náměstí.

"Považuji za důležité, když něco vypadá jako propagace fašismu, rasismu či národnostní nesnášenlivosti na to upozornit. Bylo důležité upozornit místopředsedu strany, že jejich člen má něco takového na svém tričku," dodal filmař.

Pavla Kubálková, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz