Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Hon na deset profesí

Česko

Firmy v Česku i dalších zemích marně hledají některé specialisty. Připravují proto evropskou mapu trhu práce

PRAHA Lidí bez práce přibývá. Přesto mají některé firmy problémy obsadit i své klíčové pozice. Právě nedostatek odborníků trápí společnosti v Česku, ale i v dalších zemích unie.

„I přes pokračující dopady ekonomické recese na trh práce roste v České republice počet firem, které mají potíže s vyhledáním zaměstnanců odpovídajících profilů,“ píše se v průzkumu personální společnosti Manpower.

Například Velká Británie či Německo dokonce zvažují speciální pobídky, které by měly přilákat cizince a zaplnit tak mezery na pracovním trhu.

Devatenáct procent tuzemských zaměstnavatelů, které Manpower oslovil, přiznalo, že najít vhodného uchazeče je pro ně těžké. V Evropě se takto vyjádřilo dokonce 23 procent oslovených.

A že se nejedná jen o statistiku, dokazují současné plány velkých společností. Nadnárodní firmy se totiž rozhodly, že nebudou ztrácet čas. A tak oslovují „lovce hlav“, takzvané headhuntery a personalisty. S jejich pomocí si připravují pro své potřeby jakési evropské mapy trhu práce.

„Jedná se o velice zajímavou a komplexní zakázku. Společnosti si začaly uvědomovat, že pokud nezačnou řešit budoucí nedostatek odborných zaměstnanců už nyní, mohou na to ošklivě doplatit,“ tvrdí headhunter, který takový úkol nyní zpracovává a přál si zůstat v anonymitě.

Přínos těchto map spočívá v tom, že každá země Evropské unie má svá specifika (10 nejhledanějších profesí v ČR najdete v grafice na straně 15). Trápí ji tedy nedostatek jiných profesí a s tím spojený nadbytek v dalších oborech. Právě přebývající odborníky firmy plánují přesouvat do těch zemí, kde trpí jejich nedostatkem. Firmy takto hodlají řešit hlavně nedostatek lokálních specialistů.

Jednou z takových firem, která si svůj náborový plán rozvrhla na více zemí v Evropě, je i energetická skupina ČEZ. „Jde zatím o přípravu,“ říká Ladislav Kříž, mluvčí skupiny ČEZ. „Naše zaměření bude na státy, kde se mluví slovanskými jazyky.“ Už v současnosti takto skupina ČEZ začala působit na Slovensku, především na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě.

Své globální působení naplno využívá koncern Siemens, který funguje v téměř dvou stech zemích.

„Naši lidé odcházejí do zahraničí, ale také zahraniční zaměstnanci přicházejí k nám. Celkem v českém Siemensu pracuje téměř 250 cizinců, a to i z takových destinací, jako je Indonésie, Kuba či Nový Zéland, “ říká mluvčí Siemensu Pavel Kaidl. Siemens už se bez zahraničních náborů neobejde.

„V případě náboru většího počtu zaměstnanců se rozhlížíme i po zahraničních trzích práce. Pro naše mezinárodní účetní centrum v Praze a Ostravě hledáme zaměstnance například také na Slovensku a v Polsku,“ popisuje Kaidl.

Ani telekomunikační operátoři neznají státní hranice, pokud se snaží získat odborníka.

„Pokud v určité zemi chybí odborná síla, je velmi často využívána možnost interního náborového inzerátu, na nějž může reagovat i zaměstnanec dceřiné společnosti v jiné zemi,“ říká Martina Kemrová, mluvčí T-Mobilu.

Pokračování na straně 15

Dokončení ze strany 1

Podle headhunterů by lidé, o které je v zahraničí zájem, měli takové nabídky jednoznačně využít. „Jejich hlavní motivací by mělo být především získání cenné praxe v zahraničí. Platební podmínky nemusí být někdy o tolik lepší. Ale rozhodně jim taková zkušenost dál velmi pomůže,“ říká Linda Hradilová, šéfka rozvoje byznysu ze společnosti Lydon Wells, která hledá vhodné kandidáty na prestižní pozice.

Za prací odchází z tuzemska do zahraničí především absolventi a mladí lidé, kteří mají často oproti starším lidem tu výhodu, že lépe ovládají cizí jazyky.

Přesto jsou Češi oproti konkurenci z východnějších zemí Evropy často v nevýhodě. Podle personalistů jsou totiž méně ochotní se za prací stěhovat. Na rozdíl od odborníků z Východu jsou Češi stále ještě málo flexibilní.

***

KOHO FIRMY HLEDAJÍ

Jací pracovníci firmám chybí? Především obchodní zástupci a techničtí odborníci. Nejčastěji zmiňované profese jsou například: konstruktéři, strojaři, servisní technici, vývojáři, kuchaři a lékaři.

Autor: