Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Hořčík na migrénu příliš nezabírá

Česko

Podle Miroslava Kaliny, primáře neurologie Nemocnice Na Homolce, není vždy potřeba pacienta s migrénou posílat na CT. Někdy stačí jen nasadit správnou léčbu.

* LN Jaká vyšetření čekají pacienta, který přijde poprvé k neurologovi s podezřením na migrénu?

V zásadě jsou dvě varianty. Když je to pacient, který bolestmi hlavy s příznaky migrény trpí déle, stačí nasadit správnou léčbu. V případě, že má více než tři záchvaty do měsíce, je možné nasadit preventivní léčbu. Pokud je to ale pacient, který přichází na začátku svých potíží, je nutné provést vyšetření elektroencefalografií (EEG), počítačovou tomografií (CT) a ultrazvukem vyšetřit mozkové tepny, abychom vyloučili závažnější příčiny bolestí. Tato vyšetření jsou nutná také u pacientů, kteří trpí migrénami s takzvanou aurou. Při závažném podezření na mozkovou patologii je nutné i vyšetření magnetickou rezonancí.

* LN Co lze zjistit pomocí EEG? Některá onemocnění mozku se při něm prý nezjistí.

Pokud bychom chtěli odhalit mozkový nádor nebo cévní anomálie, tak je opravdu zbytečné. U některých pacientů s migrénou ale díky němu nacházíme epileptiformní abnormitu, což má význam pro preventivní léčbu. V takovém případě se pacientovi nasadí antiepileptika.

* LN Jaké mozkové změny se na CT nezobrazí a lze je zjistit pouze při magnetické rezonanci?

Magnetická rezonance má kromě odlišného fyzikálního principu také vyšší rozlišovací schopnost než CT. Znamená to, že i když obrázky z vyšetření mohou vypadat stejně, zobrazují úplně jiné věci. Na rozdíl od CT může magnetická rezonance odhalit například drobné záněty nebo poruchu odtoku žilní krve z mozku. U cévní anomálie může dokonce prokázat, zda z ní došlo v minulosti ke krvácení. Navíc může odhalit i velmi drobný nádor ve fázi, kdy ho nezobrazí ani počítačová tomografie s kontrastní látkou (PET CT).

* LN Proč se pacienti nevyšetřují rovnou magnetickou rezonancí?

Protože je dražší než CT a navíc méně dostupná.

* LN Uvedl jste, že se preventivně migréna léčí například léky proti epilepsii. Jak tato léčba funguje?

V principu se jedná o to, že některé migrény jsou spouštěny zvýšenou aktivitou některých nervových buněk a právě tuto zvýšenou aktivitu může antiepileptikum potlačit. Preventivně se migréna léčí také antihypertenzivy ze skupiny betablokátorů, které zpomalují srdeční činnost a snižují vysoký krevní tlak, který by mohl spustit migrénu. Další možností léčby jsou i antidepresiva.

* LN Mohou být léky k preventivní léčbě návykové?

Ne, tyto léky rozhodně nepatří mezi typické návykové látky.

* LN Pomáhá léčba hořčíkem?

Používá se jen málo a jen jako podpůrná léčba. Možným mechanismem účinku je částečná blokáda vápníkových kanálů, což zabraňuje pronikání příliš velkého množství vápníku do buněk mozku a tkání, a tím zvýšené citlivosti. To může snížit pravděpodobnost vzniku migrény. Moc efektivní to ale nebývá.

* LN A co léčba záchvatů? Lékaři na ně nejčastěji předepisují léky ze skupiny triptanů, ale i ergotaminů nebo dihydroergotoxinu. Jsou tyto léky návykové?

Pacienti, kteří tyto léky užívají při každé bolesti hlavy, tedy i když nemají migrénu, si mohou vypěstovat návyk. Je to ale velmi vzácné.

* LN Pokud pacientovi léky nezabírají, znamená to, že netrpí migrénou?

Ne. Některým pacientům skutečně nic na migrénu nezabírá, naštěstí je jich velmi málo. Pak je ale potřeba pátrat i po jiné příčině.

* LN Léky proti záchvatu by neměli užívat lidé s vysokým krevním tlakem. Jak je léčíte?

Nejprve je dobré vyzkoušet betablokátor, který patří do skupiny antihypertenziv a mohl by účinkovat na obě choroby. Pokud se pacient léčí a pomáhají mu triptany, tak mu je předepíšeme.

* LN Co hrozí tomu, kdo se na vysoký krevní tlak neléčí a užívá triptany?

Velmi vzácně by mohl dostat třeba cévní mozkovou příhodu.

* LN Mají si lidé brát léky už ve fázi aury?

Pokud se jim vždy po auře rozvine záchvat migrény, tak ano. Po užití léků se nemusí vůbec rozvinout.

* LN Mohou při záchvatu pomoci analgetika?

Ano. Pomoci mohou také nesteroidní antirevmatika. Mají ale význam jen na začátku záchvatu, kdy protizánětlivý efekt dokáže zastavit jeho rozvíjení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!