Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Horečná jednání o vízech pro Čechy. Kanadě domlouvá i Barroso

Česko

  19:28
PRAHA - Jednání mezi Prahou a Ottawou o případném znovuzavedení víz z kanadské strany budou pokračovat do začátku příštího týdne. Podle diplomatických zdrojů by měla Kanada rozhodnout příští úterý, znovuzavedení vízové povinnosti zrušené v roce 2007 zvažuje kvůli zvyšujícímu se počtu žadatelů o azyl z ČR.

Do vyjednávání zapojilo Česko i Evropskou komisi, její předseda José Barroso má na toto téma jednat s Kanaďany na probíhajícím summitu G8 v italské Aquile.

Výsledky diplomatických jednání mezi Prahou a Ottawou však nevidí šéf české diplomacie Jan Kohout optimisticky. Kanada podle něj svým současným chováním naznačuje, že k zavedení víz nakonec přistoupí.

Kanadské velvyslanectví v Praze totiž právě nyní oznámilo, že Kanada loni a za první čtyři měsíce letošního roku udělila azyl 132 českým žadatelům. Rada pro přistěhovalectví a uprchlíky za tu dobu stihla projednat a uzavřít 334 českých žádostí, z toho většinu zamítla. Úřady ovšem zatím projednaly jen zlomek z celkem 2581 českých žádostí. Čeští občané letos v prvním pololetí podali v Kanadě druhý nejvyšší počet žádostí o azyl.

Čeští diplomaté svým partnerům v Kanadě vysvětlují, že zavedení víz by bylo chybou. Kohout už dříve uvedl, že Kanaďanům také nabídli uzavření vzájemné dohody o uznání bezpečné země původu. To by udělení azylu Čechovi v Kanadě znemožnilo. Podle Kohouta reaguje Kanada příliš ostře, Praha hledá řešení, které by nepostihovalo české občany plošně. Ve hře je podle Kohouta například zavedení kontrol na letištích a řada dalších měkčích opatření, než zrušení bezvízového styku. Kontroly na letištích se osvědčily začátkem tohoto století, kdy vesměs Romové žádali hromadně o azyl v Británii. Tehdy ještě Česko nebylo členem EU a také Londýn, stejně jako nyní Ottawa, hrozil kvůli žadatelům zavedením víz.

Už dříve Kohout řekl, že pokud opravdu víza budou, Češi nebudou váhat požádat o pomoc EU a volat po odvetném vízovém opatření vůči Kanadě v rámci celé EU. Praha sama by reagovala zřejmě zavedením víz pro diplomaty a držitele služebních pasů.

Do Kanady jezdí z Česka vesměs Romové, kteří si stěžují na diskriminaci. Jiné informace ovšem hovoří o tom, že odjezdy českých občanů jsou organizované, někteří lidé si z nich udělali podnikání a žadatelé zneužívají tamní systém.

Kohout chce o informacích, podle kterých se romská emigrace stala předmětem obchodu, v nejbližších dnech hovořit s ministrem vnitra Martinem Pecinou a ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem.

Že migraci českých Romů do Kanady za azylem provází klientský systém, na kterém mají "profesní a finanční zájem" bývalí občané České a Slovenské republiky, tvrdí sociolog a bývalý ředitel kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity Roman Krištof.

Emigrace Romů je byznys. Byť někdo věří, že pomáhá dobru, říká Krištof pro LN


Jako "prospektorku" azylové migrace ve státem objednané analýze přímo jmenuje bývalou studentku romistiky na Univerzitě Karlově v Praze Karolínu Bánomovou z Ústí nad Labem, která v Kanadě získala azyl v roce 1997, a Paula St.Claira, vedoucího Romského komunitního centra v Torontu.

Bánomová podle Krištofa dává skrze neformální informační síť zájemcům o azylovou migraci vědět, kdy je vhodná doba k příletu do Kanady a podání žádosti o azyl. Takovouto vhodnost časování určuje podle informací od členů kanadského výboru pro přistěhovalectví a utečence (IRB), u kterých požívá důvěry, napsal Krištof ve odborné zprávě.

Bánomová se už na webu romea.cz proti Krištofovým tvrzením ostře ohradila s tím, že jde o obvinění bez důkazů na základě "vyšinuté teorie". Šéf torontského Romského komunitního centra St.Clair podle Krištofa figuruje jako "nezávislý zdroj informací" pro IRB o postavení Romů v České republice a zároveň romské žadatele o azyl v tomto řízení zastupuje. IRB přitom na zastupování žadatele o azyl přispívá několika tisíci kanadských dolarů.

Autoři: ,

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč