Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Horolezec Uher už je na Moravě

Česko

OLOMOUC Do olomoucké fakultní nemocnice včera dopoledne dorazil ze Slovenska vrtulníkem moravský horolezec Libor Uher. Pokořitel himalájské K2 se v sobotu večer zřítil při sestupu z nejvyššího tatranského vrcholu - Gerlachovského štítu. Lékaři, podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta, ihned začali připravovat operace zraněných končetin.

Sedmatřicetiletý Uher má po pádu z 20 metrů poraněné končetiny a hrudník. Uher pochází FrýdkuMístku, takže olomoucká nemocnice disponující odborníky na traumatologickou medicínu je pro něj prakticky spádovou oblastí.

Neštěstí se stalo na posledním úseku v Batizovské próbě, kdy lano poškodil padající kámen. Mluvčí letecké záchranky z Popradu Pavol Svetoň řekl, že Uher měl obrovské štěstí. „Spadl do hlubokého sněhu, kde po něm zůstal 1,5 metru hluboký kráter,“ objasnil. Záchranná akce začala v sobotu kolem 19. hodiny, kvůli špatnému počasí a silnému větru se ale protáhla. „Vrtulník se musel vrátit a nabrat čtyři záchranáře horské služby, které dopravil pod stěnu. Teprve oni poskytli horolezci pomoc,“ popsal Svetoň. Do popradské nemocnice se Uher dostal přibližně ve 21.30.

Cena vzletu vrtulníku činí asi 200 000 slovenských korun. Podle dispečerky letecké služby, která čeká na kopii průkazu Uhrova evropského zdravotního pojištění, ji uhradí pojišťovna.

Další tři čeští horolezci, kteří se účastnili výpravy, sestoupili z hor s pomocí horské služby.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: