Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Horská služba se bojí alkoholu

Česko

PEC POD SNĚŽKOU Dát si jeden grog na zahřátí je v pořádku, říká horská služba. Jenže v posledních letech přibývá lyžařů, kteří vyrážejí na sjezdovky s mnohem větším množstvím zkonzumovaného alkoholu. A vážné úrazy s ním jdou ruku v ruce. Kdo to s alkoholem přežene, na svahu nemá co dělat, varují pracovníci horské služby.

Ti o víkendu zažili první nápor hostů v zimních střediscích. Mráz a sněžení na horách konečně odstartovaly lyžařskou sezonu.

„Nejsem zastáncem úplně nulové tolerance alkoholu. Nějaký ten grog v mrazivém prostředí k horám prostě patří. Lidé by si ale měli uvědomit, co snesou, a na lyže rozhodně nevyjíždět podnapilí,“ řekl LN v sobotu Vladimír Burian, službukonající záchranář v Peci pod Sněžkou. V minulých letech se na svazích rozmnožily nehody způsobené právě pod vlivem alkoholu. „Je to podobné jako při řízení auta. Alkohol snižuje zábrany a rapidně zvyšuje víru ve vlastní schopnosti. Takový lyžař většinou ohrozí i další lidi na svahu,“ tvrdí náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek.

Záchranáři si konkrétní statistiky úrazů, za kterými by se skrýval alkohol, nevedou. „My většinou dorazíme na místo za zraněným až na zavolání. Vidíme, zda jen ten člověk opilý. Do záznamu o nehodě se ale nic podobného nevypisuje. Neděláme žádné dechové zkoušky nebo něco podobného. Na to nemáme čas ani vybavení – a ani dostatek lidí,“ uvedl Burian.

V českých zákonech nenajdete o alkoholu na sjezdovkách ani slovo, takže opilé lyžaře nemůže kontrolovat ani policie. Jinak je tomu třeba v Itálii. Policisté vás tam mohou nechat dýchnout přímo na sjezdovce. Stejně tak v části Rakouska.

Nedávno se k českým soudům dostalo projednávání několika lyžařských nehod. A soudci začínají být

přísnější.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Problémy s alkoholem na sjezdovkách se podle záchranářů mohou výrazně projevit i kolem svátků. Na Vánoce i Silvestra bývá na svazích pravidelně více lidí, kteří se podobným způsobem posilní.

Vedle problémů s alkoholem Horská služba apeluje také na používání lyžařských přileb.

„Lidé si sice začínají zvykat a především snowboardisté a vůbec mladší generace přilby nosí. Na druhou stranu je alarmující, že jich stále není dost. V posledních několika letech přibývá úrazů hlavy. Právě u snowboardistů je to ještě častější. Padají většinou jiným způsobem než lyžaři,“ upozorňuje Vladimír Burian z Horské služby v Peci pod Sněžkou. První vlek byl v Peci spuštěn už v úterý, tedy několik dní před oficiálním víkendovým zahájením sezony. Přesto už tamní Horská služba musela zasahovat u čtyřech zranění.

„Sezona se teprve rozjíždí. V tom největším frmolu máme i osm výjezdů kvůli zranění denně,“ uvedl Burian.

Celou oblast Pece, Velké Úpy a blízkého okolí podle něj v zimě denně zabezpečuje šest lidí. „Součástí toho jsou například služby na sjezdovkách, nebo třeba i tyčového značení cest na hřebenech,“ popisuje Burian nasazení Horské služby.

A co by záchranářům z Horské služby pomohlo zlepšit jejich nesnadnou práci? „Po technické stránce se vybavení opravdu výrazně zlepšilo. Ocenili bychom třeba ale takzvaný Life Pack – elektronické zařízení na resuscitaci při zástavě srdce, které může využívat i laik a ne jenom lékař,“ doplnil Burian.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!