Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hotelové pokoje zlevňují

Česko

LONDÝN Ubytování v hotelech po celém světě v prvním pololetí výrazně zlevnilo. Průměrná cena pokoje se celosvětově snížila o 17 procent na nejnižší hodnotu za pět let. Uvádí to nejnovější průzkum Hotels. com. V Praze průměrná cena klesla o sedm procent.

Zlevnění postihlo všechny kontinenty. V Severní Americe cena klesla o 17 procent, v Evropě o 16 procent a v Asii o 17 procent. Nejvýrazněji se ceny snížily v Latinské Americe, a to o 18 procent.

Krize a následná recese snížily zájem o turistiku. Hoteliéři proto ve snaze přilákat turisty a zaplnit hotely své ceny snižují. Podle Světové organizace cestovního ruchu při OSN by počet příjezdů zahraničních turistů po celém světě měl letos kvůli globální ekonomické krizi klesnout až o dvě procenta a nižší bude poprvé od roku 2003. Nejvíce se pokles turistiky dotkne Evropy. Loni počet zahraničních turistů stoupl o dvě procenta.

Hotels.com uvedl, že v Evropě je nyní průměrná cena hotelového pokoje nejnižší od roku 2004, kdy začal tento údaj sledovat. V Barceloně ceny meziročně klesly o 14 procent, ve Vídni o 12 procent, ve Florencii a v Dublinu o 11 procent. Z hlavních měst eurozóny se ceny zvýšily pouze v Římě a Paříži, a to o dvě procenta. Globálně ceny nejvíce vzrostly v Tel Avivu o 20 procent. Hotely v Istanbulu a Abú Zabí zdražily o 15 procent. Abú Zabí má rovněž nejvyšší průměrnou cenu hotelového pokoje. Druhá je Moskva, kde se však cena propadla o 36 procent. Do trojice nejdražších měst patří Ženeva, kde se cena snížila o jedno procento.

Zpráva Hotel Price Index vychází z cen placených zákazníky v 78 tisících hotelů ve 13 tisících lokací po celém světě. Hotels.com sleduje cenový index od ledna 2004. Hotels.com je součástí společnosti Expedia.

***

Hotely Jak se mění ceny za pokoj V Severní Americe cena klesla o 17 procent, v Latinské Americe o 18 procent. V Evropě se snížila o 16 procent. V Asii propadla o 17 procent.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!