Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Houslista Suk dostal od Klause čestnou plaketu

Česko

Přestože pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka už nekoncertuje, o jeho nahrávky je stále velký zájem. Houslový virtuos Josef Suk minul týden oslavil osmdesátku.

LÁNY Prezident Václav Klaus včera na zámku v Lánech na Kladensku vyznamenal houslistu Josefa Suka. Při příležitosti jeho 80. narozenin mu předal Čestnou zlatou plaketu prezidenta republiky.

Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka patří k výrazným houslistům 20. století. Spolupracoval s řadou předních hudebních osobností, vystupoval po celém světě, nahrál mnoho desek a získal řadu ocenění.

Sukovo mimořádné dílo je podle Klause produktem obrovské píle, úsilí, práce a talentu. Dojatý houslista prohlásil, že hudebníci mají v Klausovi velkého příznivce. Sukovou doménou je klasická a romantická hudba (Mozart, Dvořák, Čajkovskij, Suk), hrál ale i méně frekventované autory, třeba Bélu Bartóka či Albana Berga. Jeho houslový projev byl podle odborníků vřelý, slovansky citlivý, později spíše akademicky uměřený.

Josef Suk se narodil 8. srpna 1929 v Praze. Už v dětských letech byl v houslové hře žákem Jaroslava Kociana, později studoval houslovou hru na pražské konzervatoři a na AMUa byl krátce i primáriem Pražského kvarteta.

Po absolutoriu působil v první polovině 50. let jako zástupce koncertního mistra činoherního orchestru Národního divadla, poté jako sólový hráč. V roce 1952 založil Sukovo trio (původně spolu s klavíristou Jiřím Hubičkou a violoncellistou Sašou Večtomovem, později s Janem Panenkou a Josefem Chuchrem), v letech 1961 až 1990 byl sólistou České filharmonie. Sukův mezinárodní ohlas rostl od roku 1959, kdy na uměleckém turné s Českou filharmonií koncertoval na třech kontinentech. Roku 1964 debutoval v Anglii a také v USA, kam ho pozval tehdy šéf Clevelandského orchestru.

Přestože Suk již oficiálně nekoncertuje, občas se objeví na koncertních pódiích a o jeho nahrávky je stále velký zájem.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...