Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Howard hrál až do konce

Česko

Hudební svět postihla koncem roku další ztráta – v padesáti letech zemřel australský zpěvák a kytarista Rowland S. Howard.

PRAHA Zesnuvší hudebník patřil mezi jaksi utajené hvězdy – rozhodně nebyl masově známý. Ti, kdo se s jeho hudbou setkali, ho ale cenili hodně vysoko.

Howard patřil k výrazným osobnostem australské diaspory v Evropě, jež silně ovlivnila pop-music přelomu 80. a 90. let. Volného uskupení muzikantů, kteří přecházeli mezi kapelami, jako byly The Boys Next Door, Birthday Party, The Bad Seeds, Crime and the City Solution a další. Vůdčím duchem společenství byl Nick Cave, nepominutelný byl ale i autorský a interpretační přínos mnoha dalších, například právě Howardův.

S Cavem hrál už v melbournské kapele The Boys Next Door, napsal i její největší „hit“ Shivers. Už pod názvem Birthday Party skupina přesídlila do Londýna, na tamní scénu ale nezapadla, vstřícnější prostředí našli v Berlíně. Jejich zběsilá hudba se hodila k prostředí metropole tehdy přeseknuté zdí, v níž se válečná traumata potkávala s tradicí extravagantního kabaretu.

Divoké berlínské dny australští příchozí vtělili do divoké a velmi osobité hudby. Velkoměstská dekadence se v ní potkávala s dávnou tradicí. Důležitým prvkem toho zvuku byla ostrá a skřípavá Howardova kytara, jež dokázala být zároveň divoká, a přitom svým způsobem chladná.

Zuřivost, romantiku tehdejší berlínské scény a sebedestruktivní šviháctví jejích představitelů zachytil Wim Wenders ve slavném filmu Nebe nad Berlínem, Rowland Howard se jím také mihl. Během devadesátých let umělec nahrával například s Lydií Lunchovou nebo s vlastní kapelou These Immortal Souls, v roce 2000 vydal vynikající sólovou desku Teenage Snuff Film. Tou dobou už žil zase v Austrálii, jeho slavnější přátelé na něj však nezapomněli. Na sólových nahrávkách mu vypomáhal kapelník The Bad Seeds Mick Harvey, Nick Cave Howarda zařadil na program festivalu, jehož byl dramaturgem.

Letos Rowland Howard vydal album Pop Crime, v rozhovoru pro novozélandský server Stuff lapidárně popsal okolnosti jeho vzniku: „Měli jsme ho hotové za měsíc. (...) Jsem teď hodně nemocný, takže jsme se s tím nemohli srát. Mám rakovinu jater a čekám na transplantaci. Jestli ji nedostanu, nemuselo by to dopadnout zrovna dobře.“ Stalo se. Vydání alba i příznivých ohlasů na ně se Howard ještě dočkal, poslední koncert odehrál v polovině prosince. Na fotkách z toho vystoupení je vidět, jak moc se do něj nemoc zakousla, pohroužený do hudby byl ale stejně jako jindy.

lidovky.cz Více informací najdete na www.lidovky.cz/kultura

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...