Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Hrad chce žalovat Bartíka za tvrzení, že Zeman umírá. CT bylo čisté, říká o rakovině prezidentův lékař

Česko

  18:25aktualizováno  8. listopadu 12:00
PRAHA - Prezidentská kancelář chce podat žalobu a trestní oznámení na radního obvodu Brno-střed Svatopluka Bartíka (Žít Brno). Ten v úterý odpoledne na svůj Facebook napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu tři až sedm měsíců života. Zemanův ošetřující lékař takové tvrzení odmítl.

Miloš Zeman během návštěvy Plzeňského kraje. foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Za chvíli skončí uzávěrka nominací na Hrad, takže je možno jít ven s pravdou o zdraví Miloše Zemana. Má rakovinu, metastáze na více místech, svoji diagnozu zná už cca 3 týdny, léčbu odmítl, prognóza 3 - 7 měsíců. Zdroj z pochopitelných důvodů nezveřejňuji. Konec hlášení,“ uvedl na svém facebookovém profilu Svatopluk Bartík, uvolněný člen rady městské části Brno-střed pro legislativu a informatiku a místopředseda tamní Komise legislativní a organizační.

07.listopadu 2017 v 15:53, příspěvek archivován: 07.listopadu 2017 v 18:32

Jsou to odporné lži a ten, kdo je šíří, je lidský odpad. Na S. Bartíka bude podána žaloba a trestní oznámení. https://t.co/l2R3U2dUYt

„Kdyby nešlo o nejvyššího státního činitele, navíc v období sestavování vlády, a Zeman zároveň znovu nekandidoval, jistě bych to nešířil. Myslím tedy, že je vysoký veřejný zájem na tom, aby to veřejnost věděla,“ uvedl veřejně bývalý poradce premiéra Bohuslava Sobotky.

Bartík serveru Lidovky.cz původně nechtěl na dotazy vůbec odpovídat. Nakonec se ale v telefonu trochu rozmluvil. „Není potřeba se radit o tom, co dát na Facebooku, že? Omlouvám se, že vám dávám řečnickou, ale zkrátka jsem se tak rozhodl. Je to napsané i v té závorce na závěr. Hájím právo politiků na soukromí. Vadí mi, když jsou zveřejňovaný části odposlechů expremiéra (Petra) Nečase – to nesouvisí s politikou,“ sdělil.

Český prezident Miloš Zeman hovoří s novináři před svým vystoupením na...
Ivana Zemanová a Miloš Zeman.

„Pokud ale prezident s vysokou pravděpodobností zemře, jeho politický výkon čím dál více ohrožuje několik nemocí a on o svém zdravotním stavu lže – cukrovka nemůže, jak víme, odejít – tak v době sestavování vlády a v době, kdy znovu oznámil kandidaturu, tak je ve veřejném zájmu takové informace zveřejnit.“

Bartík si za informací stojí

Bartík si uvědomuje, že informace bez zdroje může být pro média bezcenná. „Ale asi chápete, z jakých důvodů jsem to zveřejnil,“ vysvětlil dále. „Řekl jsem to na své jméno i s tím rizikem, že budu vypadat divně. Jen jsem čekal týden, aby to ještě neprobudilo nějakého démona,“ dodal Bartík. Pro server iDnes.cz pak doplnil, že i po dementi Hradu si za svým vyjádřením stojí a uvedl, že se nebojí ani trestního oznámení. Zdroj svých informací odhalit odmítl, ale stoprocentně mu věří. „Kdybych nevěřil, tak to nezveřejním,“ řekl Bartík.

Hrad jeho zprávu důrazně odmítá. „Jsou to odporné lži a ten, kdo je šíří, je lidský odpad. Na pana Bartíka bude podána žaloba a trestní oznámení,“ napsal serveru Lidovky.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

07.listopadu 2017 v 16:40, příspěvek archivován: 07.listopadu 2017 v 18:42

Tím je řečeno vše: Brněnský politik, někdejší poradce premiéra B. Sobotky pro boj s korupcí a spoluzakladatel hnutí Žít Brno S. Bartík.

Prezidentův ošetřující lékař Miloslav Kalaš označil zprávy o Zemanově vážném zdravotním stavu za vymyšlené a nepodložené. „Současný zdravotní stav pana prezidenta po kontrolních, klinických i laboratorních vyšetřeních v žádném případě nepotvrzuje lživé informace o jeho vážném zdravotním stavu,“ uvedl ve středu.

Lékař, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a člen prezidentova lékařského konzilia Martin Holcát, také informace o rakovině důrazně odmítl. „Kolegové dělali CT celého těla, tak měsíc zpátky, a řekli, že je to čisté. To jsou nějaké bludy,“ řekl serveru Lidovky.cz. Vzápětí ale dodal: „Nemůžu to vyvrátit, ani potvrdit. Ale já o něm nemám žádné informace. Je to ale nesmysl. Už jsem to slyšel několikrát.“

Informaci o nedávné prohlídce na CT (výpočetní tomografie - radiologická vyšetřovací metoda) potvrdil i Ovčáček.

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč