Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hrad se nemění ve vykuchaný Disneyland!

Česko

DOPISY REDAKCI

Ad LN–Orientace 9. 10.: Praha – město bez vize

Článek se v souvislosti s prázdnými hesly volební kampaně pro komunální volby zamýšlí nad budoucností české metropole z úhlu pohledu odborníka na historickou i moderní architekturu. Varuje před bezohledným zacházením s památkami a připomíná, že památky je potřeba chránit, a poukazuje na potřebu podpory vědy a výzkumu. Potud vše v pořádku.

Co se ale vymyká mému chápání, je to, proč jako ilustrace k článku, který se vztahuje ke komunálním volbám, posloužil pohled na Pražský hrad, o kterém v článku nepadlo ani slovo. Buď to svědčí o nepochopení obsahu článku (pak jej ale redakce neměla tisknout, protože pokud ona sama nepochopí jeho smysl, pak to lze těžko očekávat od čtenářů), nebo jde o příspěvek k posílení obsedantní představy, že za všechno zlo (v Praze, na světě…) může Hrad.

Ať byly pohnutky k výběru ilustrace jakékoli, chtěla bych čtenáře LN ujistit, že Pražský hrad je z hlediska památkové péče ošetřován na vysoké úrovni a žádná proměna v bezduchý vykuchaný Disneyland mu nehrozí. Nic se tu nebourá a nenahrazuje novostavbami, naopak, chrání se nejen objekty jako celek, ale i každý jejich detail (historické zdivo, omítky, uměleckořemeslné prvky, podlahy, archeologické nálezy, dokonce i staré prejzy, které se nevyhazují, ale kvůli nenahraditelné patině se z nich znovu skládají střechy).

V ohromném rozsahu probíhají restaurátorské a renovační práce. Při hledání vhodných technologických postupů při složitějších restaurátorských zásazích často spolupracujeme s odbornými pracovišti u nás i v zahraničí, takže svým způsobem je tu podporována i věda a výzkum. Péči o Hrad pozitivně ovlivňuje konzervativismus současného prezidenta, který podporuje snahu udržovat v co nejlepším stavu všechno, co tu zbylo po předcích.

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

O autorovi| Ivana Kyzourová, ředitelka odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!