5. ledna 2018 8:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hradní kancléř Mynář konečně zveřejnil majetkové přiznání. Vlastní stamiliony

Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře prezidenta ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář, vedoucí kanceláře prezidenta ČR. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Hradní kancléř Vratislav Mynář po pěti letech veřejně přiznal hodnotu svého majetku. Mimo jiné vlastní 125 pozemků. Mezi ně patří historické domy v Praze a Brně nebo lyžařský areál v Osvětimanech. Kancléř dále přiznává 13,5 milionu korun na účtě i akcie Pražské teplárenské a Unipetrolu.

Zprávu o zvěřejnění kancléřova majetku přinesl deník MF DNES. Jde o výsledek dlouhého nátlaku. Mynář se zveřejnění bránil pět let a světlo na majetek, který vlastní, vrhl až na konci mandátu prezidenta Miloše Zemana. Mynářovy argumenty, že ze své pozice není povinen přiznání poskytnout, ukončilo až loňské rozhodnutí soudu.

Mynář vlastní podle dokumentu pět firem, které loni hospodařily se ztrátou přes 15 milonů. Sám kancléř ale svým firmám půjčil více než 60 milonů korun.

Mezi jeho majetek patří jmenovitě Lyžařské centrum Osvětimany, nákladně rekontruovaná - zato neobvykle velmi výhodně pořízená od Janouškova advokáta - vila v pražských Strašnicích nebo dům na Jánském vršku přímo u Pražského hradu v hodnotě okolo 70 milionů korun. Historický dům vlastní kancléř i v Brně. 

Prezidentský kancléř Vratislav Mynář je protřelý realitní mág. V roce 2003...
Prezident Miloš Zeman podle Mynáře o nákupu vily ví. „Pana prezidenta informuji...

S rozsáhlým majetkem už Mynář podle svého vyjádření na Hrad šel. „Měl jsem podnikání v nakládání s odpadem se dvěma dalšími partnery. Jedním z nich je Vladimír Pavlík. A v určitém období jsme patřili k největším v republice. Pak jsme to prodali nadnárodní francouzské společnosti,“ řekl Mynář MF Dnes.

Mynář měl v minulosti problém se získáním bezpečnostní prověrky, Národní bezpečnostní úřad mu nejpřísnější stupeň prověření, o který Mynář žádal, neudělil. Přesto prezident Miloš Zeman ponechal Mynáře ve vysoké funkci. 

Aktuálně je kancléř klíčovou postavou v „nekampani“ prezidenta Miloše Zemana. Billboardy a plakáty s heslem „Zeman znovu“ a idealizovaným portrétem prezidenta má na svědomí spolek, který vede. Částky za kampaň se zatím odhadují v milionech, kde na ně spolek bere peníze, není jasné.

abi, Lidovky.cz