Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

U hranic se Slovenskem budou kontroly. Babiš opět vyčítá vládě migrační pakt

Policisté kontrolují hranice se Slovenskem. (30. září 2022) foto: Policie ČR- KŘP Jihomoravského kraje

Kvůli sílící migraci zavede Česko od půlnoci z úterý na středu namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem. „Opatření koordinujeme s Polskem, které zavádí podobné kontroly, Slovenskem i dalšími sousedními zeměmi,“ oznámil premiér Petr Fiala. Odpoledne kontroly hranic se Slovenskem, zatím na deset dnů, oznámilo i Rakousko.
  10:30aktualizováno  14:20

„Počty nelegálních migrantů do EU začínají opět růst. Nebereme to na lehkou váhu a rychle reagujeme na vzniklou situaci. Díky kontrolám budeme schopni ještě lépe zajišťovat bezpečnost našich občanů. Aktivně bojujeme především proti převaděčům a obchodníkům s lidským neštěstím,“ uvedl předseda vlády na sociální síti X.

„Jde o opatření nutné pro účinný boj se skupinami převaděčů a nelegální migrací. Kontroly budou probíhat namátkově po celé délce hranic se Slovenskem tak, aby co nejméně omezily přeshraniční provoz a zbytečně nezatěžovaly dopravu ani cestující,“ doplnil ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

Policie nasadí v úvodní fázi zhruba 130 policistů. Využijí zkušenosti s odhalováním převaděčů migrantů.

Kvůli kontrolám hranic jsou politici ve při

Do vlády se kvůli namátkovým kontrolám na hranicích se Slovenskem pustil bývalý premiér a předseda opozičního ANO Andrej Babiš. „Nikoli, pane premiére. Takové počty nelegálních migrantů jsou tu proto, že jste s Vítem Rakušanem během českého předsednictví EU připravili, a občanům za zády schválili, zrádcovský migrační pakt. To byla ta pozvánka. Teď se kbelíkem snažíte hasit požár, co jste sami zapálili,“ tvrdí Babiš.

Souhlasili byste se zavedením trvalých hraničních kontrol, kdyby to znamenalo omezení nelegální migrace?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 10. října 2023. Anketa je uzavřena.

ano315
ne32

„A přesně na tomto případě si můžeme ukázat nekompetentnost hnutí ANO. Na migračním paktu, kterým se všude ohání, totiž ještě není shoda, takže logicky nevstoupil v platnost a nemůže ovlivňovat vůbec nic. Nedivím se, že Andrej Babiš v Evropě nikdy nic nevyjednal, absolutně totiž nerozumí tomu, co se v EU děje,“ ohradil se premiér.

Také ministr vnitra Rakušan si nechtěl nechat Babišovu kritiku líbit. „Kdyby ten údajně „zrádcovský migrační pakt“ platil, nemuseli jsme dnes ve spolupráci se středoevropskými sousedy dělat dílčí opatření na hranicích. Mohli jsme se soustředit na koordinovanou ochranu vnější hranice EU a dál si užívat jednoho z největších přínosů Schengenu, tedy volného pohybu. Jedinou variantou společné migrační politiky jsou fronty a kontroly na hranicích,“ reagoval na šéfa opozičního hnutí ANO.

Česko podle šéfa vnitra namátkové kontroly zavedlo kvůli tomu, že se tak rozhodlo sousední Polsko. Situace bude průběžně vyhodnocovat,

Slovensko chce celoevropské řešení

Migrace potřebuje evropské řešení, samostatné kroky států vyvolají kaskádový efekt, uvedl v reakci slovenský premiér Ľudovít Ódor. Podle Ódora slovenská vláda rozhodne o své reakci ve středu.

Předseda slovenské strany Smer-SD) Robert Fico hned po vítězství ve volbách o víkendu řekl, že v případě účasti v nové vládě bude jedním z prvních rozhodnutí obnovení kontrol na zelené hranici Slovenska s Maďarskem. Právě z Maďarska se v nynější migrační vlně migranti dostávají na Slovensko, odkud následně pokračují do dalších zemí Evropy.

Před rokem kvůli přílivu migrantů Česko zřídilo stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích koncem září, opatření zrušilo začátkem února.

Policisté se i nyní zaměří hlavně na silniční a železniční přechody, kontroly se ale mohou týkat i pěších či cyklistů. Mezi ČR a Slovenskem je 27 bývalých hranicích přechodů, z toho 17 silničních, sedm železničních a tři říční.

Němečtí policisté i na české straně hranice

Už na konci září německá ministryně vnitra Nancy Faeserová oznámila, že němečtí policisté budou kvůli boji proti nelegální migraci hlídkovat společně s českými a polskými kolegy na české a polské straně hranice. Dohodla se na tom s ministry Rakušanem a Mariuszem Kamińským.

Ve stejné době ředitelka kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v New Yorku Ruven Menikdiwelaová v Radě bezpečnosti OSN informovala, že přes Středozemní moře se letos dostalo do Evropy zatím zhruba 186 tisíc migrantů. Z nich 130 tisíc registruje Itálie, což znamená nárůst o 83 procent ve srovnání se stejným obdobím minulého roku.

Příval uprchlíků z Afriky míří například na ostrov Lampedusa ve Středozemním moři. A odtud se přes Itálii snaží dostat i do dalších zemí Evropy.

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ - OLOMOUC

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč