Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Protesty německých farmářů znovu blokovaly dopravu na přechodech s Českem

Hraniční přechod Boží Dar foto: MF DNES

Stávkující němečtí farmáři jsou také v úterý poblíž hraničních přechodů s Českem, konkrétně na Božím Daru a v Potůčkách na Karlovarsku. Oba přechody byly ráno neprůjezdné. Kolem půl osmé ráno byla doprava obnovená, farmáři však zůstávají poblíž. Na místě situaci monitoruje policejní hlídka.
  7:32aktualizováno  7:42

„Krátce po 07:30 hodin jsou všechny hraniční přechody v Karlovarském kraji zcela průjezdné,“ uvedli policisté.

Menší problémy byly podle bavorské televize BR24 také na hraničnímu přechodu Philippsreut/Strážný, kam se vydala kolona asi 20 traktorů.

Němečtí zemědělci také v úterý pokračují v celostátních protestech proti chystaným úsporným opatřením vlády kancléře Olafa Scholze, která chce postupně zrušit daňové zvýhodnění pro diesel v zemědělství. V pondělí farmáři zablokovali silnice a dálnice po celém Německu, neprůjezdných bylo také několik hraničních přechodů s Českem.

Zemědělci chtějí protestovat až do 15. ledna, kdy plánují velký protest v Berlíně. Očekává se, že dnešní protestní akce již nebudou tak rozsáhlé, jako tomu bylo v pondělí, přesto se ale řidiči musí připravit na možná dopravní omezení.

Šéf Svazu německých zemědělců (DBV) Joachim Rukwied v pondělí protesty označil za úspěšné. „Byl to dobrý začátek našeho společného akčního týdne,“ řekl. Podle Rukwieda se do pondělního protestu zapojili farmáři se zhruba 100 000 traktory, kterými blokovali dopravu. „Spolkové vládě jsme vyslali jasný signál, že je třeba stáhnout plány na zvýšení daní,“ dodal.

Vláda kvůli rozpočtové krizi a nezbytnosti šetřit chtěla původně skončit s podporou dieselu pro zemědělce a s daňovým osvobozením zemědělských vozidel. Svaz německých zemědělců (DBV) kvůli tomu loni v prosinci uspořádal v Berlíně demonstraci a dalšími pohrozil. Vláda následně částečně ustoupila a v pondělí schválila zachování daňového zvýhodnění, podporou dieselu chce ale postupně do roku 2026 zastavit. Zemědělci to ale odmítají a požadují odvolat všechny plánované škrty, což ale Scholzův kabinet udělat nechce.

8. ledna 2024

Autoři: ,