Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Hráz se zřítí. Stihnou postavit novou?

Česko

Maďarsko se včera obávalo dalšího protržení nádrže s jedovatým kalem. Obyvatelé okolních vesnic byli proto opět evakuováni.

BUDAPEŠŤ/PRAHA Obyvatelé maďarské vesnice Kolontár i dalších sousedních obcí prožívali opět bezesné noci. Ještě se ani nestihli vzpamatovat z pondělní katastrofy, kdy byly jejich domy zaplaveny toxickým kalem z nedaleké nádrže tamější hliníkárny, a už jim hrozí tragédie další. Nádrž se totiž s velkou pravděpodobností znovu protrhne.

Podle informací z místa se během noci ze soboty na neděli 25 metrů dlouhá a přes půl metru široká trhlina v nádrži zvětšila. „Poškozenou severní stěnu už nejde zachránit a dříve nebo později se zhroutí,“ uvedl podle agentury MTI Zoltán Illés z maďarského ministerstva životního prostředí. Kdy? To se bohužel nedalo odhadnout. „Může k tomu dojít během dne, nebo týdne,“ dodal Illés.

Podobně jako on mluvil již v sobotu maďarský premiér Viktor Orbán, který místo neštěstí navštívil. V případě opětovného protržení hráze by mohlo uniknout dalších 500 tisíc kubických metrů nebezpečného červeného bahna, které bude na jednu stranu mnohem hustší a bude se pohybovat pomalu, na druhou stranu ale bude mnohem toxičtější, napsala britská BBC.

Kvůli trhlinám v nádrži byla znovu evakuována vesnice Kolontár. Asi 800 místních obyvatel bylo odvezeno do sportovní haly a dvou škol ve vesnici Ajka, vzdálené osm kilometrů. Policie rovněž vyzvala obyvatele sousedního Devecseru, aby si připravili evakuační zavazadla pro případ, že budou muset urychleně opustit své domovy.

Speciální týmy záchranářů se snažily na místě postavit ochrannou stěnu, která by únik jedovatého kalu zastavila. Šest metrů dlouhá a deset metrů vysoká bariéra by měla být hotova dnes večer a měla by ochránit dosud nezasaženou část obce Kolontár. „Je to závod s časem. Meteorologové předpovídali hezké počasí, ale měly přijít i deště. Když práci dokončíme, než začne pršet, bude to dobré,“ citovala agentura Reuters Gyorgyi Tottosovou, mluvčí místních záchranářů. Hráz se v pondělí protrhla ze zatím nezjištěných příčin, ale ekologové i premiér jsou přesvědčeni, že za únikem stojí lidská chyba. Podle Orbána ti, kdo za katastrofu mohou, ponesou „velmi vážné“ následky. Jak maďarský předseda vlády dodal, jde o nejhorší ekologickou katastrofu, se kterou se kdy Maďarsko muselo vypořádat. Únik kalu si vyžádal nejméně sedm mrtvých, dalších 150 lidí bylo zraněno. Celkem se před týdnem rozlilo do okolních vesnic více než 700 metrů kubických kalu.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....