Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav

Hrdina Šmicer zničil Spartu

Krize letenského klubu se potvrdila i v derby se Slavií, které doma podlehl 1:4

PRAHA Suverénní jízda Slavie rozesmutnila Letnou. Fotbalisté Sparty se naopak po 268. derby propadli v stále narůstající krizi zase o stupínek níž. K jejich vysoké prohře 1:4 přispěl největším dílem Vladimír Šmicer, autor dvou červenobílých gólů. Po druhé ligové porážce za sebou ztrácí Sparta na svého rivala, který se vrátil do čela soutěže, už pět bodů.

Budoucnost trenéra Sparty Vítězslava Lavičky začíná být po sérii selhání vážně ohrožena. „Zahodili jsme všechno, co jsme od začátku sezony vybudovali,“ hledal zklamaný kouč těžko vysvětlení.

Včera jeho svěřenci pokračovali v tápání. Hned na začátku se ozvala nevyléčená bolístka z minulého týdne - nedůslednost obrany stála už po pěti minutách za prvním gólem Slavie. Belaidův centr se pokusil odvrátit Kisel, jenže jeho snaha se změnila v nechtěnou přihrávku pro Šmicra. Nejzkušenější hráč v sešívaném dresu už míč doprovodil až do sítě. „Soupeře jsme rychlým gólem zaskočili,“ pochvaloval si trenér Slavie Karel Jarolím. „A nám vzal sílu,“ dodal Lavička.

Šmicer znamenal nebezpečí i dál, ale dokonat skvělý nástup se mu povedlo až minutu před střídáním. Do konce zbývalo dvacet minut, Krajčík poslal balon křížnou přihrávkou před všemi dobíhajícími hráči v rudém a dostihl ho až Šmicer. Televizní záběry sice prokázaly, že rozhodčí pominuli ofsajd, ten ale předtím mylně odpískali Necidovi.

Elegance proti bezradnosti Bylo to symbolické vyvrcholení celého zápasu. Slávistické elegantní kombinace v něm vysoko přečnívaly nad sparťanskou bezradností. Červenobílá dominance v první půlhodině vyvrcholila povedenou standardní situací. Přímý kop Černého putoval na hlavu Tavarese, před nímž se sparťané nepochopitelně rozběhli pryč - 2:0.

Při dalším černém dni na Letné se objevil jediný náznak naděje. Mladík Kamil Vacek se postaral po minutě o bleskové snížení. Najednou si sparťané začali víc rozumět a mohli i vyrovnat, ale nejlepší zákrok derby proti Kiselovi předvedl Vaniak.

Po návratu ze šaten se všechno vrátilo do zaběhnutých kolejí. Opět tu byla nemohoucí Sparta z úvodu zápasu. Pozornost si její hráči dokázali získat jen několika ostrými skluzy „od podlahy“. „Už jsme nepřipustili možnost, aby nás Sparta dostala pod tlak,“ oddechl si Jarolím. Slávistický tábor mohl oslavovat druhý vítězný souboj na Letné v řadě. „Derby je naše!“ vzkazovali hostující fanoušci kotli sparťanských příznivců. Někteří z nich zklamaně odcházeli už před koncem utkání a neviděli závěrečný Šenkeříkův gól, který podtrhl konečný účet. Zbylí skandovali: „My chceme Spartu!“ Marně. Po včerejšku si musí léčit hluboké zklamání.

***

Sparta Praha 1

Slavia Praha 4

Branky: 31. Vacek - 5. a 69. Šmicer, 30. Tavares, 90.+2 Šenkeřík. Rozhodčí: Příhoda - Filípek, Kordula. ŽK: Kučera, Vacek -Belaid. Diváci: 20.565. Poločas: 1:2.

Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kladrubský - Kulič (64. Zeman), Kisel, Hušek, Vacek (81. Holenda), Matušovič (64. L. Došek)- Slepička.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček - Belaid, M. Jarolím (84. Šenkeřík), Tavares, Šmicer (71. Janda), Černý (79. Latka) - Necid.