Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Hrdinové, které je třeba znát

Česko

Nepolapitelný Jan, Když byl za knihy kriminál, Sestry Nebeské, dcery kulacké, Umírám kdykoli... tak zní názvy některých dílů dokumentárního cyklu, který Česká televize začne vysílat od pondělí 7. ledna.

PRAHA Pětadvacet částí bude mít cyklus dokumentů České televize Neznámí hrdinové, který si všímá životních příběhů pozoruhodných osobností z různých období naší nedávné minulosti. Jejich hrdinství bylo většinou neokázalé a jejich osudy se nedočkaly medializace. Autorem projektu je Čestmír Franěk, dramaturgem Jiří Sirotek, scénáře píše několik autorů, stejně jako se na realizaci podílí více režisérů. Podle autorů je záměrem cyklu ukázat na příkladu osobních příběhů celé spektrum občanského hrdinství v různých obdobích novodobé československé historie. I v moderních dějinách této země se podle nich najdou hrdinové, o nichž se neví, na něž se zapomnělo buď záměrně nebo v překotných dějinných zvratech.

Výběr postihuje různorodé osudy, hrdinství nejen válečné (od legionářů Mikuláše Číly či generála Šnejdárka, přes odbojáře Čestmíra Šikolu, který z okupované vlasti odeslal na 800 zpráv do Londýna, za komunistů byl vězněn a po roce 1990 absolvoval při o čest s komunistickým předákem Grebeníčkem, až k současnému hrdinovi generálu Ondreji Páleníkovi, jenž působil v Zálivu i v Afghánistánu). Popisuje také léta strádání v každodenním životě. „Kulacké“ dcery sestry Nebeské například prožily od dob kolektivizace různé druhy perzekucí, přesto se nevzdaly, vystudovaly a žijí aktivně. Vypjatě ideologicky motivované útrapy prožil i teolog Oto Mádr, ani on se nepodvolil nátlaku a patřil k předním osobnostem katolického podzemí...

V pondělí 7. 1. se v prvním dílu cyklu (Nepolapitelný Jan, scénář Vladimír Kučera, režie Václav Křístek) setkáme s reemigrantem Janem Smudkem. Na jaře 1939 se zapojil do protiněmeckého odboje, zúčastnil se útoku na německého policistu v Kladně, přes vyhlášené rozsáhlé pátrání se dvakrát prostřílel, utekl do Jugoslávie a v britském letectvu pak sloužil jako navigátor. Po komunistickém převratu v roce 1948 opět unikl do exilu a do vlasti se vrátil až po listopadu 1989.

Druhý v řadě Jiří Gruntorád, ředitel knihovny Libri prohibiti, je chartista, pracoval v disentu, prožil čtyři roky ve vězení za vydávání samizdatové literatury, až do roku 1989 organizoval samizdatovou edici. Jeho příběh s názvem Když byl za knihy kriminál napsal Adam Drda a režíroval Vítězslav Romanov.

Patník číslo šestnáct se jmenuje kapitola o jáchymovském vězni Františku Zahrádkovi (scénář Jiří Leschtina spolu s režisérkou Alenou Hynkovou). V roce 1948 převáděl uprchlíky přes hranice do Rakouska, spolupracoval s americkou výzvědnou službou, byl odsouzen na 20 let a odpykal si 13 let žaláře.

Pozoruhodný osud prožil také Otakar Černý (Nejdůležitější útěk, scénář Luděk Navara, režie Marcel Petrov), který po okupaci sloužil v Británii u RAF, byl sestřelen, zajat, zúčastnil se několika útěků ze zajateckých táborů, zažil boje ve varšavském ghettu... Po únoru byl komunisty zatčen, ale podařilo se mu uprchnout na Západ.

Mezi dalšími protagonisty cyklu jsou například odbojářka Inka Bernášková, textař z okruhu The Plastic People of the Universe Pavel Zajíček a další. Šestadvacetiminutové pořady se budou vysílat vždy v pondělí od 21 hodin na druhém programu České televize.

Autor: