Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Hříšníci v EP? Hlavně Britové

Česko

Problém sporných nákladů se týká i europarlamentu. Poslanci vraceli za poslední tři roky 90 milionů korun

BRUSEL/PRAHA Sporné náklady na údržbu domů či bytů, přehnané částky na úklidové služby, ale i faktury za opravu tenisového kurtu nebo budky pro kachny. To všechno si nechali proplácet někteří britští poslanci.

Čtyři z nich (tři labouristé a jeden konzervativec) kvůli tomu byli obviněni z trestného činu a 11. března by měli stanout před soudem. Oproti tomu situace v Evropském parlamentu je zcela odlišná. Problém neoprávněného čerpání náhrad i sporné náklady zde sice existují také, žádná jména provinilců se zde ale zveřejňovat nebudou. Nedojde proto ani k žádným trestům. Většina českých europoslanců, které LN oslovily, by přitom byla pro odhalení jmen těch, kteří museli náhrady vracet.

Jak uvedl britský list The Daily Telegraph, za poslední tři roky museli europoslanci vrátit okolo tří milionů liber (v přepočtu téměř 90 milionů korun). Předseda europarlamentu Jerzy Buzek prý ale v nedávném dopise, do kterého měl deník možnost nahlédnout, trval na tom, že nelze „jen tak odhalovat“ jména europoslanců, kterých se to týká.

„Toto citlivé a choulostivé téma musí být řešeno s maximální opatrností - přehnaný spěch by mohl zbytečně a nespravedlivě poškodit pověst europoslanců,“ napsal Jerzy Buzek v dopise. Čeští europoslanci jsou ale většinou názoru opačného - prosazují v tomto případě maximální transparentnost. „Pokud někdo zneužil náhrady, musí za to nést odpovědnost a jeho jméno by mělo být zveřejněno,“ uvedl pro LN český europoslanec Oldřich Vlasák (ODS).

I podle britského europoslance Chrise Daviese z liberální frakce by „podvodníci“ měli být jmenováni. „A jestliže se obvinění potvrdí, měli by být i souzeni,“ prohlásil Davies. „Jestliže bude europarlament trvat na tutlání těchto nekalých praktik, nemůžeme čekat, že nám veřejnost bude důvěřovat,“ dodal Brit. Stejného názoru je i Mats Persson ze think-tanku Open Europe: „Měli by je jmenovat, stejně jako to udělali v britském parlamentu.“

Evropský parlament se ale zatím rozhodl jména hříšníků neodhalit -stejně jako to, co konkrétně u nich bylo považováno za sporný náklad. Známá jsou jen čísla: v roce 2007 museli europoslanci vracet 880 tisíc liber a o rok později přes 1,6 milionu liber. V loňském roce pak bylo 78 europoslanců požádáno, aby odevzdali zpět téměř 400 tisíc liber. „Britští europoslanci představují velkou část těch, kteří museli vracet,“ citoval The Daily Telegraph nejmenovaný zdroj. I když žádná jména nebyla zveřejněna, i čeští europoslanci potvrdili, že ví právě o případech zákonodárců z ostrovního státu.

„Podobné případy jako v Británii se stávají i v Evropském parlamentu, tak jako jinde. Někdy je to z nesprávného pochopení značně komplikovaných předpisů a nařízení, jindy možná i záměr,“ nechal se slyšet europoslanec Vladimír Remek (KSČM). „Problémy měli někdy v roce 2008 tři britští europoslanci. Detaily ale neznám,“ dodal.

Zatímco v minulých letech bylo zneužívání náhrad problémem, v budoucnosti k tomu již tolik docházet nemusí. Podle dalšího českého europoslance Hynka Fajmona (ODS) totiž došlo loni v létě k přijetí nového statutu zákonodárců v europarlamentu. „Bylo to motivováno právě snahou předcházet špatnému využívání náhrad,“ uvedl Fajmon. „Pravidla jsou nyní obecně tvrdší, což by mělo vést k omezení zneužívání peněz,“ dodal. Podle jeho kolegy Edvarda Kožušníka jsou navíc „náhrady předimenzované“. „Pravdou je, že mi Evropský parlament neproplatil cestu na kole na první zasedání,“ neopomněl ale dodat europoslanec, který se přepravoval loni na kole z Prahy do Štrasburku.

***

Co se vyplácí? V novém statutu europoslance je zakotven stejný plat pro zástupce všech zemí (dosud to řešily státy individuálně). Tento plat činí 7665,31 eura před zdaněním, po zdanění je to 5963,33 eura. Poslanec má za každý den, který tráví na zasedání, nárok na denní paušál 298 eur. Tato částka je určena na zajištění ubytování v místě (hotel, pronájem bytu), stravování a další výdaje. Příspěvek na kancelář a administrativní náklady v členském státě (výpočetní technika, telefony, nábytek) je 4202 eur měsíčně. Na asistenty má europoslanec měsíčně částku 17 540 eur. Pokud jde o cestovní náklady, jestliže europoslanec předloží doklad, je mu proplacena cena letenky na zasedání a ze zasedání (economy class).

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...