Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Hroby Němců se otvíraly hned po válce. Kvůli hygieně

Česko

JIHLAVA / ČESKÉ BUDĚJOVICE Zdlouhavé hledání v německých archivech a rozhovory s pamětníky. Tak dnes vypadá pátrání po hrobech zabitých po válce revolučními gardami. Existuje ale i jiný zdroj: staré vodohospodářské záznamy. Místa hromadných hrobů, z nichž poslední byl objeven minulý týden u Dobronína na Jihlavsku, se české úřady snažily odkrývat hned krátce po válce. Nikoliv kvůli potrestání pachatelů, ale prostě z hygienických důvodů. Rozkládající se těla mohla ohrozit kvalitu podzemních vod.

„Už v srpnu 1946 nahlásila vodárenská správa městské radě v Jihlavě kontaminaci vody v některých vodárenských rybnících tzv. mrtvolným jedem,“ řekl LN jihlavský amatérský historik a spisovatel Jiří Vybíhal. Výsledky rozboru radní vyděsily. Mrtvolný jed se totiž objevil v jediné zásobárně pitné vody pro Jihlavu. Proto se okamžitě rozběhlo pátrání po zdroji znečištění. Hygienici za něj označili hromadný hrob zřejmě až dvaceti Němců zavražděných revolučními gardami v květnu 1945 u nedalekého Rančířova. „Úřady proto nechaly rozkládající se ostatky z hrobu exhumovat a pohřbít vedle hřbitovní zdi v Rančířově,“ uvedl Vybíhal.

Obecně zažitou představu, že se úřady po roce 1946 přestaly jakkoliv starat o místa, kde měli být zavražděni němečtí civilisté, vyvrací archiváři i v jiných částech republiky. „Také u nás máme úřední záznamy, v nichž některé z těchto hrobů evidují přímo okresní národní výbory,“ potvrdil LN ředitel Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář.

Více na straně 4

Autor: