Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hromadné odškodnění za nechtěné sterilizace zaplatí stát

Česko

  19:18
PRAHA - Příběhy žen, které byly nuceny podstoupit sterilizaci, jsou si často velmi podobné. Porodní sál, bolest a papír, který nemocniční personál ženám podsunul k podepsání v nejméně vhodnou chvíli, aniž by jí řádně vysvětlil, s čím vlastně souhlasí. Tyto ženy mají teď šanci, že dostanou za nechtěný zákrok od státu odškodné.
Nemocnice - ilustrační foto

Nemocnice - ilustrační foto foto: Shutterstock

Rada vlády pro lidská práva v pátek schválila zásadní usnesení - stát má odškodnit všechny ženy sterilizované v rozporu s právem.

ČTĚTE TAKÉ:

Usnesení teď poputuje na vládu

Pokud návrh kabinet Petra Nečase schválí, začne zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková společně s ministerstvem zdravotnictví pracovat na samotném mechanismu odškodnění. „V usnesení stojí, že má být tento mechanismus vládě předložen do 31. prosince 2013,“ řekla LN Šimůnková, které se podařilo s resorty, jež v radě zasedají, což je ministerstvo spravedlnosti, zdravotnictví či práce a sociálních věcí, vyjednat kompromisní podobu usnesení.

Odškodnění je namístě, říkají ministři

Průlomové usnesení, které v  pátek schválila Rada vlády pro lidská práva, podporuje i většina ministrů, které Lidové noviny oslovily:

"Pokud se skutečně jedná o sterilizace bez souhlasu, odškodnění je namístě. Ovšem zda návrh podpořím, nebo nepodpořím, se rozhodnu až po vyjádření předkladatelů," upozornila místopředsedkyně vlády Karolína Peake.

"Zmrzačení se dělo ve státních institucích, tudíž je k odškodnění stát povinen," podotkl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Odškodnění podporuji, přesnou částku je ale podle mě potřeba diskutovat na základě argumentů odborníků," poznamenal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

„Jsem velice překvapena, že se to schválilo. Vezu do Ostravy dobrou zprávu,“ řekla LN šéfka Spolku žen postižených sterilizací Elena Gorolová, která se včera jednání rady zúčastnila. Na tuto, ale i předchozí vlády tlačí už sedm let, aby se ženami, které přišly o možnost mít další děti, stát zabýval. „Ten boj je dlouhý. Ženy ze spolku už jsou netrpělivé a já s nimi, ale nevzdáváme se a budeme tlačit dál, abychom dostaly odškodnění,“ dodala Gorolová.

Kolika žen by se odškodnění týkalo, musí stát teprve zjistit

„Žádná statistika neexistuje. My zastupujeme tři ženy, na ombudsmana se obrátilo osmdesát žen a kolik jich je ve skutečnosti? To může jít do tisíců,“ řekla LN právnička Ligy lidských práv Kateřina Červená.

Stejně tak se ještě musí vyřešit, kolik peněz by ženy měly dostat. Podle informací LN se v radě vlády zmiňovala suma 300 až 400 tisíc. To ale Šimůnková odmítla potvrdit. Řekla pouze, že se částka bude odvíjet od sumy, kterou už se ženám podařilo vymoct.

Jednou z mála žen, která se v Česku peněz dočkala, je Helena F.z Ostravy. Obrátila se na soud ve Štrasburku, stížnost ale stáhla. Stát jí totiž loni nabídl 10 tisíc eur a ona je přijala. Mimosoudním vyrovnánímnakonec loni skončil i boj pětatřicetileté Ivety Č. z Ostravy. Kolik peněz ale od ostravské městské nemocnice dostala, odmítly obě strany sdělit. Podle informací LN se mělo jednat o částku půl milionu.