Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Hrozí arbitráž za stovky milionů

Česko

Herb-Pharma trvá na soudu. ČR prý porušuje evropskou legislativu, firmě to poškodilo jméno

PRAHA Českou republiku čeká další arbitráž. Švýcarská společnost Herb-Pharma je rozhodnutá se soudit o stovky milionů korun i poté, co Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uvolnila prodej spreje na hubnutí v lékárnách Dr. Max. Problémy firmě teď ale dělá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který celou záležitost z popudu inspekce převzal.

S Herb-Pharmou zahájil správní řízení kvůli tomu, že firma prodává výrobek jako zdravotnický prostředek, podle ústavu se ale jedná o léčivý přípravek. Navíc se sprej vyrábí z rostliny Hoodia gordonii, která je v Evropské unii zakázaná kvůli tomu, že neexistuje dostatek údajů, které by vyloučily možnost jejího negativního vlivu na zdraví.

Na základě toho firma očekává, že správní řízení skončí zákazem prodeje. „Budeme se soudně bránit. Nejde jen o ušlý zisk a zmařenou reklamu, ale především o poškození jména. Ačkoli v současné době můžeme sprej prodávat, lidé se ho už bojí kupovat, a zisky tak i po uvolnění prodeje výrazně klesly,“ říká Ondřej Michlo, člen dozorčí rady společnosti Herb-Pharma. Dodává, že například v USA jsou výrobky z rostliny Hoodia gordonii volně prodejné. Negativního dopadu na zdraví se tam nikdo neobává.

Jen se suďte, nám je to jedno Na přesné vyčíslení škody je podle něj brzy, zvlášť když není definitivně potvrzené, jak celá záležitost skončí. Už teď se ale prý jedná o škodu v řádech stovek milionů korun a každým dnem narůstá. „Ať se klidně soudí,“ vyjádřil se LN ředitel SZPI Jakub Šebesta s tím, že jemu je to jedno.

Podstatou problému je přitom skutečnost, že Hoodia spray na hubnutí zaregistroval v březnu tohoto roku slovenský Štátný ústav pre kontrolu liečiv jako zdravotnický prostředek. V lékárnách Dr. Max ho ale prodávali jako doplněk stravy. Na základě toho zahájila SZPI se sítí lékáren řízení a zakázala v nich prodej spreje. Po doložení Herb-Pharmou, že se jedná o zdravotnický prostředek, zákaz zrušila a požádala SÚKL, aby prošetřil, zda se nejedná o léčivý přípravek. „Je-li sprej řádně registrovaný v některém členském státu Evropské unie jako zdravotnický prostředek, je tato klasifikace pro ostatní členské státy závazná. Proto považujeme kroky státních institucí za protizákonné,“ ohrazuje se ale Michlo.

Ministerstvo zdravotnictví, pod jehož kompetenci zdravotnické prostředky spadají, má na to ale jiný názor. „Kompetentní úřady členských států však mají právo požadovat další informace a předložení dodatečné dokumentace a mohou přijímat opatření, jsou-li toho názoru, že výrobek uvedený na trh v jednom členském státu nesplňuje požadavky právních předpisů Evropské unie, s tím, že o přijatých opatřeních budou informovány příslušné orgány Evropské komise,“ sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Vězí za vším konkurence?

Michlo se ohrazuje, že české úřady ale mohou zasáhnout až na základě stanoviska EK. Za celou záležitostí stojí podle něj konkurence. „Během třech měsíců se nám podařilo stát se jedničkou na trhu. Je zcela patrné, že státním institucím jde o to, produkt zakázat. Mimochodem náplasti Hoodia, které se na trhu prodávají zhruba pět let a jsou také registrovány jako zdravotnický prostředek, nikomu nevadí. Moc se neprodávají, a tak nevadí konkurenci ani úřadům,“ říká Michlo.

„O svém stanovisku jsme už informovali i slovenský Štátný ústav pre kontrolu liečiv. Zahájil přezkoumání registrace tohoto přípravku na Slovensku a požádal výrobce o předložení dalších informací o bezpečnosti produktu,“ informovala mluvčí SÚKL Veronika Petláková. Ještě včera Herb-Pharma o žádném přezkoumání ale oficiálně zprávu nedostala. Toho, že by slovenský ústav změnil názor, se Michlo neobává: „Je jasné, že v takovém případě bychom se soudili s nimi, a šlo by o ještě větší částku.“

I tak ale začne firma s pomocí Borise Krahulce, předsedy Obezitologické sekce Slovenské diabetologické společnosti, na Slovensku v nejbližších dnech s klinickými testy přípravku na třiceti lidech. Dosud se vycházelo z klinických hodnocení, firma chce mít i odbornou studii.

***

Arbitráže proti Česku

Probíhající

R. Binder 2,3 miliardy korun

Frontier 20 milionů dolarů

InterTrade 133 milionů eur + úroky

P. F. Vöcklinghaus 982 milionů korun

Konsortium Oeconomismus

710 milionů korun

ECE Group 70,3 milionu eur

Arbitráže ukončené

v neprospěch České republiky

CME 10,6 miliardy korun

Nomura 3,6 miliardy korun

Pren Nreka 35 milionů korun

Foto archiv LN / šk

ARBITRÁŽE ČESKÉ REPUBLIKY

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...