Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Hrozí humanitární tsunami?

Česko

Rostoucí ceny potravin ohrožují stabilitu a bezpečnost v mnoha zemích světa

DUBAJ/PRAHA Když mluvili v posledních letech politici o největších hrozbách světu, zmiňovali globální změny klimatu, války o vodu a terorismus. Nyní si do tohoto seznamu přidali další položku - potravinovou krizi. Současný růst cen potravin už totiž vyvolal nepokoje a násilné protesty v řadě zemí světa.

Rostoucí ceny potravin mohou ohrozit politickou stabilitu a přidat se k ničivým následkům globálního oteplování. Na konferenci v Dubaji to řekl John Holmes, náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky. „Bezpečnostní dopady (potravinové krize) bychom neměli podceňovat, o nepokojích kvůli jídlu přicházejí zprávy z celého světa,“ citoval Holmese britský deník The Guardian. Od loňského léta se ceny potravin celosvětově zvýšily v průměru o 40 procent. Největší nepokoje byly tento týden hlášeny ze středoamerického Haiti. V zemi bylo od minulého týdne zabito pět lidí a v úterý požádal prezident René Preval mírové jednotky OSN o ochranu svého paláce. Protesty v chudé, 8,5milionové zemi vypukly poté, co minulý týden dvojnásobně vzrostla cena rýže a potřetí během dvou měsíců se zvýšily ceny benzinu. „Životní podmínky jsou strašné. Jsme už unaveni sliby, chceme rychlou akci,“ řekl agentuře AFP 25letý Wilson, který demonstroval v hlavním městě Port-au-Prince.

Hrozba pro černý kontinent Ještě horší situace panuje v Africe, kde už při únorových protestech v Kamerunu zahynulo 40 lidí. „Eskalující sociální protesty, které jsme zažili v Kamerunu, Burkině Faso, Mauritánii a Senegalu se mohou rozšířit do dalších zemí,“ varoval viceprezident Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj Kanayo Nwanza. O nebezpečí „humanitárních tsunami v Africe“ mluvil v souvislosti s růstem cen potravin i evropský komisař pro rozvojovou pomoc Louis Michel.

Pro černý kontinent představují ceny potravin obrovský problém -tamní domácnosti za jídlo utrácejí relativně velkou část svých příjmů, a rychlé zdražování na ně proto dopadá velice tvrdě. Příkladem je situace v Burkině Faso, kde odbory svolaly na úterý generální stávku. Vláda sice po nepokojích přistoupila k tříměsíčnímu zrušení dovozních cel na základní potraviny, odbory ale požadují další snížení cen a 25procentní růst platů.

Vědecký poradce britské vlády John Beddington tvrdí, že dopady potravinové krize může svět pocítit rychleji než globální oteplování. Zemědělci prý musejí zdvojnásobit produkci a používat méně vody.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!