Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Hrozí palestinský holokaust?

Česko

Palestinští islamisté ostřelují 120tisícový Aškelon. Izraelci slibují Hamásu tvrdou odvetu

GAZA/PRAHA Izraelské vládě se ještě nepodařilo zastavit raketové ostřelování dvacetitisícového města Sderot a už čelí mnohem většímu problému. Palestinské radikální hnutí Hamás si v posledních týdnech pořídilo kromě raket Kásam i dokonalejší Kaťuše, které začaly v tomto týdnu dopadat až do 120tisícového Aškelonu. Toto přímořské město leží asi 17 kilometrů od pásma Gazy.

Násilí mezi Izraelci a Palestinci se v posledních dnech dramaticky vystupňovalo. Ve středu zabila raketa Kásam izraelského studenta, ve čtvrtek pak byla v Aškelonu zraněna 17letá dívka. Izraelské nálety zabily ve stejné době 31 Palestinců, mezi nimiž bylo i šestiměsíční dítě. V Aškelonu byl pak vůbec poprvé spuštěn výstražný protiraketový systém.

Izraelští představitelé po útocích na Aškelon stále více připouštějí pozemní invazi do Gazy, přestože se jí vláda Ehuda Olmerta dlouho bránila. Šéf parlamentního zahraničního a branného výboru Cachi Hanegbi včera prohlásil, že se armáda musí připravit na to, že bude opět okupovat části Gazy. „Izrael musí přijmout strategické rozhodnutí a nařídit armádě, aby rychle svrhla teroristický režim Hamásu,“ citoval Hanegbiho deník Haarec. O „reálné možnosti“ mluvil v souvislosti s pozemní operací i ministr obrany Ehud Barak.

O tom, že si už izraelská armáda nevystačí s dosavadní taktikou náletů, svědčí i manévry u hranic Gazy. Vminulých dnech tam přijely desítky tanků a obrněných vozů, které by měly podpořit chystaný zásah pěchoty. Diplomatickou podporu operaci pak zajišťoval Barak telefonáty ministrům zahraničí USA, Británie, Ruska a vyslanci Blízkovýchodní čtyřky Tonymu Blairovi.

Šoa znamená i katastrofu?

Izraelští politici také pokračovali ve výhrůžkách vůdcům radikálního hnutí Hamás. Nejdále zašel Barakův náměstek Matan Vilnai, který dokonce pro další možný osud Palestinců použil slovo „šoa“. Tímto hebrejským výrazem pro katastrofu se přitom v Izraeli obvykle označuje genocida Židů za druhé světové války. „Pan Vilnai použil hebrejský výraz ve smyslu katastrofy, a ne ve smyslu holokaustu,“ citovala později agentura Reuters mluvčího vlády Arjeho Mekela.

Mluvčí Hamásu Samí Abú Zuhrí Vilnaiova slova okomentoval tak, že Palestinci čelí „novým nacistům“. Nejmenovaný zdroj z Hamásu zároveň Izraelce varoval před chystanou pozemní operací: „Izraelci uváznou v Gaze stejně jako v Libanonu. Na konci budou poraženi a odejdou,“ citoval ho server Ynet. Hamás plánuje, že by do bojů proti Izraelcům vyslal pouze 20 procent mužů, zbytek by pak čekal hluboko uvnitř pásma Gazy na boj v ulicích.

Umírnění Palestinci varují, že další vojenská operace může definitivně zastavit mírové rozhovory. Izraelský opoziční politik Jossi Beilin vyzval Olmertovu vládu, aby raději s Hamásem uzavřela příměří.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...