Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Hry se rozjedou pod střechou

Česko

Výpravná show spustí ve Vancouveru sportovní svátek * Olympijský oheň zapálí nejspíš Wayne Gretzky

olympiáda začíná již dnes

VANCOUVER/PRAHA V Praze se zástupci Vancouveru před sedmi lety dozvěděli, že budou pořádat zimní olympiádu. Dnes sportovní událost roku vypukne v Kanadě naostro. Čeští diváci budou muset kvůli časovému posunu počkat na slavnostní ceremoniál do tří hodin po půlnoci.

Kdo vydrží vzhůru, uvidí výpravnou show v přepočtu za jednu miliardu korun, ve které vystoupí stovky tanečníků s lyžaři proskakujícími olympijskými kruhy.

Organizátoři se nemusí bát, že by jejich plány narušilo deštivé počasí, které je v oblasti Britské Kolumbie v posledních dnech časté. Kvůli němu se včera muselo také přesunout oficiální uvítání české výpravy v olympijské vesnici.

Slavnostní ceremoniál se poprvé v historii ukryje pod střechu. Na plochu stadionu BC Place, která je jinak domovem týmu amerického fotbalu Lions, se kapky proto určitě nedostanou.

Bližší informace o tom, jak bude úvodní večer vypadat, ale jinak nejsou prakticky k dispozici. Tajemní zůstávají i návštěvníci obou zkoušek, jež se na stadionu uskutečnily už v pondělí a ve středu. Někteří z nich hovořili pouze v náznacích. „Bude to velmi působivé. Určitě se vyrovnáme Pekingu,“ namlsal jeden z oslovených stovky milionů diváků u televizí.

Jedinou částí programu, která se dopředu vůbec nezkoušela, zůstalo zapálení ohně. I proto se dál spekuluje, kdo se stane posledním běžcem s pochodní na konci 45 tisíc kilometrů dlouhé cesty. Kandidátem číslo jedna je Wayne Gretzky, hokejová legenda už do Vancouveru ostatně dorazila.

Korejci nastoupí odděleně Média ale nevylučují, že by se prestižního úkolu mohl ujmout klidně i jiný slavný Kanaďan. Na seznamu figurují třeba písničkář Leonard Cohen nebo herečka známá ze seriálu Pobřežní hlídka Pamela Andersonová, která v okolí Vancouveru vyrůstala. Asi nejzajímavější se jeví varianta, že by se závěrečným článkem řetězu stal Terry Fox. Běžec, který se proslavil jako bojovník proti rakovině, již před 29 lety zemřel. Na jeho počest se po celém světě konají každoročně charitativní běhy, jejichž smyslem je vyjádřit solidaritu se všemi, které postihla tato zákeřná nemoc. Fox by se na stadionu ve Vancouveru ocitl symbolicky prostřednictvím projekce.

Některé tradiční rituály se při zahájení ani tentokrát nezmění. Při tradiční přehlídce nastoupí jako první na plochu sedmičlenná skupina řeckých sportovců jako reprezentantů země, která dala světu olympiádu. Naopak odděleně na rozdíl od minulých zimních her v Turíně půjdou týmy obou korejských států. Mnozí místní si určitě všimnou mezi osmdesáti výpravami také té české. V jejím čele totiž bude s vlajkou kráčet v zemi javorového listu populární Jaromír Jágr.

***

Minulost Slavné ceremoniály z předchozích her

Barcelona 1992: oheň zapálil lukostřelec šípem Španělé se pokusili uchvátit svět zcela netradičním způsobem zapálení olympijského ohně. Na olympijském stadionu doputovala pochodeň k paralympijskému lukostřelci Antoniu Rebollovi, ten si na osvětleném pódiu zapálil šíp a efektní způsob zažehnutí ohně zakončil přesnou střelou do mísy vzdálené jednadvacet metrů. Podle nepotvrzených spekulací ale kvůli bezpečnosti diváků záměrně přestřelil cíl a organizátoři zapálili oheň současně po jeho dopadu pomocí plynu.

Sydney 2000: pořadatelé připomněli domorodce Zhruba čtyřhodinový slavnostní ceremoniál na začátku letní olympiády v Sydney se nesl v duchu australských tradic. Pořadatelé vzdali hold původním domorodým obyvatelům také tím, že olympijský oheň dostala možnost zapálit jedna z nich - úspěšná atletka Cathy Freemanová. Ta se následně stala jednou z hrdinkou her, když získala zlato v běhu na 400 metrů. O čtyři roky později se zase stala první členkou štafety, která nesla pochodeň před olympiádou v Aténách.

Peking 2008: kvůli show předtočili ohňostroj Ohromit svět a ukázat, že lepší olympiádu ještě svět neviděl. Snaha o dokonalost za každou cenu se čínským organizátorům v Pekingu vymstila. Při záběrech mamutího ohňostroje si při televizním přenosu pomohli předtočenými obrázky. Později se také ukázalo, že devítiletá Lin Miao-kche, která při úvodním ceremoniálu zpívala Ódu na vlast, ve skutečnosti pouze otvírala ústa, zatímco zněl ze záznamu zpěv jiné dívenky. Ta ale organizátorům nepřipadala dost hezká, a tak ji na poslední chvíli vyměnili.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...