Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Hry vytáhnou ceny realit

Česko

Olympiáda v Česku - přihláška je podaná, co bude následovat?

Podpis primátora a předsedy Českého olympijského výboru pod přihlášku Prahy k pořádání olympijských her nastartoval zemětřesení na realitním trhu. Investoři zahájí tvrdý boj o pozemky v blízkosti budoucích sportovišť i v centru města.

PRAHA Ačkoliv do konečného rozhodnutí, zda česká metropole uspořádá letní olympijské hry v roce 2016, zbývají ještě dva roky, ceny nemovitostí v Praze zareagují mnohem dříve. Realitnímu trhu totiž jako impulz stačí jen podaná přihláška. Ceny se vyhoupnou zřejmě už v nejbližších měsících.

„Ceny pozemků v lokalitách, kde se počítá s olympiádou, se mohou zvedat už nyní. Najde se totiž vždycky dost spekulantů, kteří nemají co ztratit, a zdražování nastartují,“ řekla Pavla Temrová z developerské společnosti Finep.

Zdražování se ovšem nebude týkat pouze pozemků, na kterých mají vyrůst sportoviště nebo další zázemí, například v Letňanech nebo Holešovicích. Ceny porostou v celém městě. Kromě sportovních hal a stadionů totiž musí v Praze vyrůst nové hotely a další ubytovací kapacity pro olympijské diváky.

„Kvůli olympiádě se zvedne i prestiž čtvrtí, ve kterých se má konat,“ říká Temrová. „Například v Letňanech, o kterých se v souvislosti s olympiádou mluví asi nejčastěji, přibude metro. To samo o sobě znamená posun od nyní nezajímavé okrajové čtvrti k vyhledávané lokalitě.“ To ostatně platí pro celou Prahu. „Olympijská kandidatura urychlí rozvoj infrastruktury. Město, které má bezproblémovou dopravu a fungující zázemí, je pro investory vždy přitažlivější. Příkladem je čtvrť Karlín, která má metro a po povodních novou infrastrukturu, a je proto jednou z největších rozvojových oblastí Prahy,“ uvádí Zdeňka Klapalová, prezidentka správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Podle ní přispějí hry k tomu, že realitní trh bude úspěšnější a stabilnější.

Růst cen a vychytralost spekulantů s pozemky může olympiádu výrazně prodražit. Například v Holešovicích, kde má podle jedné z variant na místě bubenského nádraží vyrůst olympijská vesnice, nepatří magistrátu téměř ani hektar.

„Myslím si, že nákupy pozemků přijdou město hodně draho. Vždy se najdou vlastníci, kteří se budou snažit z prodeje svých pozemků vytřískat co nejvíce,“ domnívá se Temrová.

Tomu by se město vyhnulo, zvoliloli by některou z variant, které počítají s výstavbou jen na pozemcích, které už nyní patří magistrátu. „Máme několik alternativ, které umisťují sportoviště do různých míst v Praze. Například na Strahov, do Letňan nebo do Holešovic. Někde bychom museli pozemky odkupovat, ale jinde ne,“ vysvětlil šéf obecně prospěšné společnosti Praha olympijská Karel Tejkal.

Růst cen pozemků se ale netýká zdaleka jen hlavního města. Ceny zřejmě vyskočí i v okolí sportovišť, například u Lipna v jižních Čechách nebo v Račicích ve Středočeském kraji. Stavět se musí hlavně hotely. „Praha požadavky Mezinárodního olympijského výboru na počet postelí splní bez potíží, situace v jednotlivých krajích je ale velmi špatná. Chybějí tisíce lůžek v kvalitních hotelích,“ řekl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!