Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hubený povede Národní park Šumava. Starostové se zlobí, ekologové chválí

Česko

  11:39aktualizováno  14:35
VIMPERK - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) jmenoval ředitelem šumavského parku Pavla Hubeného. Ten organizaci vede od loňského května jako pověřený ředitel. Hubený podle Brabce obstál v manažerských i odborných aspektech.

Pavel Hubený. foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ministr Brabec se domnívá, že jeho jmenování povede k další stabilizaci národního parku. Brabec to uvedl na brífinku ve Vimperku na Prachaticku. Jmenování Hubeného kritizují zástupci šumavských obcí, ekologové ho naopak vítají.

„Práci Pavla Hubeného a jeho týmu jsem pozoroval poměrně dlouhou dobu. Rozhodnutí dělám po zralé úvaze a všechno mě přesvědčilo o tom, že ředitel se svým týmem je dobrou a vyváženou variantou, která mi dává záruku, že další směřování národního parku bude takové, jaké jsem si přál,“ řekl Brabec.

To všechno jsou podle něj důvody k tomu, aby na obsazení funkce nevyhlašoval výběrové řízení. Hubený se stane oficiálním ředitelem organizace 1. července.

Ministr obce podvádí, kritizuje starosta Modravy

Absolvent ekonomické a regionální geografie na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy loni v květnu nahradil ve funkci Jiřího Mánka. Ministr se domnívá, že pokračování pověřeného ředitele je přínosné z hlediska kontinuity. „Ať by teď nastoupil kdokoliv jiný, začínal by v bodě nula. A všechny věci, které má Pavel Hubený za sebou, by se začaly odehrávat znova,“ řekl Brabec. Podle něj případná nestabilita nejvíc vadí starostům šumavských obcí.

Řada z nich má však na celou záležitost jiný názor. „Pan ministr je mistr polopravd, který většinu šumavských obcí pouze podvádí,“ řekl předseda Svazu obcí národního parku Šumava a starosta Modravy Antonín Schubert.

Loňské jmenování Hubeného pověřeným ředitelem parku vedení většiny obcí kritizovala. V podobném duchu hovoří i nyní. „Čekal jsem, že k tomu dojde. Z mého pohledu dělá ředitel pro pana ministra špinavou práci a ta ještě není dokončena. Neprošel samostatný zákon o Šumavě, teď se připravuje zákon, který je podle mě o nás a bez nás. Pan ministr zkrátka potřebuje ve funkci člověka, který bude v jeho očích v pořádku a vše dokončí,“ uvedl starosta Kvildy Václav Vostradovský. Podle něj by bylo objektivnější, kdyby Brabec vypsal na obsazení místa ředitele výběrové řízení.

Šumavu dobře zná, chválí ekologové

Hubeného potvrzení ve funkci naopak vítají ekologové. Uvedl to poradce pro ekologickou politiku Daniel Vondrouš z asociace ekologických organizací Zelený kruh. „Tématu se věnuje dlouho, pracuje v ochraně přírody dlouho a dlouho byl také šéfem Správy CHKO, kde musel vycházet s občany, regionem a krajem. Nebyly žádné negativní reakce,“ řekl Vondrouš.

Také hnutí Duha podle svého mluvčího Jana Piňose jmenování Hubeného vnímá pozitivně. „Především proto, že to je člověk, který se za ta léta na Šumavě osvědčil, že má skutečně hluboký vztah a hluboké znalosti Šumavy. To bych snad vypíchl ještě dřív, než bych mluvil o tom, že je schopný šéf,“ řekl Piňos. Ekologové také oceňují, že Hubený rozpohyboval „úplně zamrzlou“ komunikaci s Bavorským národním parkem.

Dvaapadesátiletý Hubený před loňským nástupem do funkce působil 20 let v čele CHKO Šumava. Řekl, že jmenování mu umožňuje dotáhnout řadu záměrů. Například předložil 34 projektů, které čekají na posouzení vlivu na životní prostředí. „Prioritou číslo jedna je plán péče. My ho máme připravený, 14. července jej budeme prezentovat. Pro nás by bylo ideální, pokud by byl schválený ještě v průběhu letošního roku,“ uvedl Hubený. Dodal, že šumavský park také mimo jiné pracuje na úpravě turisticky atraktivní hájenky na vrcholu Březníku.

Autor: