8. prosince 2013 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hudeček propadl, nedostal se do vedení TOP 09: 'Může za to stranická politika'

Tomáš Hudeček na stranickém sněmu TOP 09. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Hudeček na stranickém sněmu TOP 09. | foto: ČTK

PRAHA Tomáš Hudeček ve volbě nového vedení TOP 09 propadl. Ačkoliv jej v sobotu podpořil staronový předseda strany Karel Schwarzenberg, z 174 odevzdaných hlasů jich získal jen 39. Pražský primátor v rozhovoru se serverem Lidovky.cz připustil, že delegáty negativně ovlivnilo osočování opozice, mimo jiné i v souvislosti se zavřeným pražským tunelem Blanka.

Lidovky.cz: V boji o post řadového místopředsedy jste měl citelnou podporu ze strany staronového šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Jak si vysvětlujete, že jste i přesto ve volbě neuspěl?
Bylo bohužel více kandidátů než postů. Můj neúspěch zapříčinila také stranická politika, což je zcela přirozená součást polické strany. O podpoře Karla Schwarzenberga jsem se dozvěděl z médií.

Lidovky.cz: 39 z 174 hlasů není valný výsledek na to, jaká za vámi stála stranická autorita a sám jste primátorem Prahy.
Je pravda, že mediální prostor zkresluje a že jím mohli být delegáti ovlivněni, ale těžko mluvit za delegáty.

ČTETE TAKÉ

Lidovky.cz: Myslíte tím názory pražské opozice v souvislosti s vaším konáním ohledně tunelu Blanka?
Těžko na mě někdo hodí to, co se v Praze dělo od roku 2006 do poloviny roku 2013. To je jako by byla dávána vina za pád domu tomu, kdo jde kolem něj, když spadne.

Lidovky.cz: Jste z výsledku volby zklamaný?
Zklamán nejsem, kandidáti byli silní a byla čest se s nimi utkat.

Neúspěch Hudečka? Špatný mediální obraz i problémy Prahy

Za neúspěchem pražského kandidáta Hudečka může být podle předsedy Schwarzenberga mimo jiné špatný mediální obraz, který má pražská radnice kvůli problémům s dostavbou tunelového komplexu Blanka a další problémy, které ale podle Schwarzenberga jsou po předchozích vedeních radnice. "Ačkoliv udělali dobrou práci, pokouší se omezit škodu, ale venku to lidi neocenili," řekl novinářům předseda.

To si myslí i Helena Langšádlová. Na dotaz, zda se delegáti obávali, že by problémy pražské radnice mohly vrhnout špatné světlo na celou Prahu, řekla: "Takhle já jsem tomu rozuměla. Jinak Tomáš Hudeček je bezesporu velmi dobrý primátor, má to mimořádně obtížné. Zdědili z minulosti mnoho balvanů, které dneska řeší." Podle Schwarzenberga zapůsobil rovněž "sevřený promoravský blok".

Někteří pražští delegáti byli po nezvolení Hudečka viditelně rozladěni. Podle nich zapůsobila averze moravských členů vůči Praze. Kandidáti z hlavního města nebyli podle pražských delegátů zvoleni ani v sobotu do smírčího výboru či revizní komise.

Na sjezdu TOP 09 se také mluvilo o ztrátě voličů, které strana zaznamenala po volbách do sněmovny. Podle slov Karla Schwarzenberga ale úbytek voličů paradoxně TOP 09 posílil. (Celý článek si přečtěte ZDE)

ZDROJ:ČTK

vsvVěra Svobodová

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.