Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Hudečkovy billboardy mizí z pražských ulic. Topka se bude bránit

Česko

  15:46aktualizováno  17:29
PRAHA - Bitva o billboardy v Praze pokračuje. Svaz provozovatelů venkovní reklamy od čtvrtečního rána strhává z 33 poutačů v pražských ulicích plakáty TOP 09, na kterých primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) lidem „vrací Prahu“. Podle svazu jde o plochy, které nepovolil stavební úřad a odporují Pražským stavebním předpisům, které prosadil sám Hudeček. Primátor označuje postup svazu za billboardovou lobby, proti pozastavení kampaně se bude bránit právními kroky.

členové Svazu provozovatelů venkovní reklamy odstraňují venkovní reklamu TOP 09 v Praze foto: Svaz provozovatelů venkovní reklamy

„O pozastavení kampaně TOP 09 rozhodli členové sdružení operativně ve středu pozdě večer v reakci na rozmísťování obřích reklamních kvádrů s portrétem pana Hudečka bez stavebního povolení na území Prahy. Nikoliv tedy SPVR, ale jednotliví členové, protože ti mají obchodní vztahy s klienty,“ sdělil serveru Lidovky.cz ředitel Svazu Rudolf Bílý s tím, že jde o standardní krok, který smluvní podmínky s TOP 09 umožňují.

„Pražská TOP 09 odmítá, aby o výsledcích komunálních voleb v Praze rozhodovala billboardová lobby. Ta v posledních dnech rozjela nákladnou negativní kampaň proti současnému vedení města a dnes na základě lživých údajů pozastavila straně TOP 09 pražskou předvolební reklamní kampaň,“ reagoval na čtvrteční tiskové konferenci Hudeček.

Venkovní reklama primátora Prahy Tomáše Hudečka v ulici Novodvorská

Svaz provozovatelů venkovní reklamy přistoupil k okamžitému odstranění reklamy TOP 09 kvůli rozměru poutačů, který je sedmkrát větší než maximum, na které chce Hudeček venkovní reklamní plochy omezit. Reklamní rekonstrukce s plakáty, které se objevily po Praze, a které sdružení odstraňuje, zabírají na 40 metrů čtverečních. Pražské stavební předpisy, které primátor letos v červenci představil, však podle svazu plošně zakazují na území hlavního města reklamu větší než 6 metrů čtverečních.

Podle slov Tomáše Hudečka pražská TOP 09 umístila reklamu povolené nosiče, na které se stavební předpisy nevztahují. „Objednali jsme jejich umístění od 12. září do 10. října, pokud jsou někde již nyní, je to na odpovědnosti firmy, která je má na starosti,“ konstatoval Hudeček. Tyto nosiče podle něj používají i další politické strany, jejichž plakáty ale na billboardech v Praze zůstávají.

„Jedná se o bezprecedentní útok na svobodu politické soutěže. Kvůli svému profitu a zájmu diskriminují členové Svazu provozovatelů venkovní reklamy jedinou politickou stranu a ovlivňují tak volby,“ říká Hudeček.

Vyjádření provozovatelů venkovní reklamy

Domníváme se, že toto pozastavení jistě nebude Tomáši Hudečkovi vadit, protože se určitě nebude chtít dále propagovat na billboardech „ze kterých se mu dělá tak špatně“.

Pozastavení kampaně bude probíhat v souladu s obchodními podmínkami poskytovatelů ploch, které byly stranou TOP 09 schváleny, a které brání poskytovatele ploch před poškozováním jejich zájmů.

TOP 09: Nosiče povolila Rada hl. m. Prahy

„Členové Svazu pozastavují kampaň TOP 09 formou přelepení jejích reklamních plakátů. Mají za to, že to je jediná možná forma jak upozornit na neuvěřitelné pokrytectví Tomáše Hudečka,“ uvedl pro Lidovky.cz Bílý. „Navíc je umisťuje do míst, kde podle něj ostatní reklamní plochy hyzdí Prahu,“ upozornil ředitel Svazu a jako příklad uvedl ulici Na Příkopě, Most Legií či náměstí Jiřího z Poděbrad.

Jeden z reklamních poutačů se objevil také na frekventované křižovatce v Novodvorské ulici, kde podle informací SPVR dané umístění neschválila Policie ČR. Tento ani ostatní poutače s primátorem navíc podle nich neschválily stavební úřady příslušných městských částí. „Primátor Hudeček si pro ně účelově nechal vydat vlastní povolení odborem dopravy pražského magistrátu, kontrolovaného TOP 09. Toto povolení by však v případě jakéhokoliv jiného žadatele o umístění podobné reklamy bylo pro instalaci reklamy naprosto nedostačující,“ uvedl Bílý.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!