Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ve funkci skončí Rakušanův náměstek pro státní službu. Jmenovala ho ještě předchozí vláda

Petr Hůrka foto: Profimedia.cz

Náměstek ministra vnitra pro státní službu Petr Hůrka na konci září skončí ve funkci. Uvedl, že své působení na ministerstvu spojil s přípravou materiálu o modernizaci státní správy, který ve středu odevzdal. Podle Víta Rakušana (STAN) byla důvodem i „nevhodná atmosféra na pracovišti“.
  12:43aktualizováno  18:41

„Působení v sekci pro státní službu jsem spojil s přípravou koncepčního materiálu Modernizace státní služby. Proto jsem dnes s odevzdáním tohoto materiálu vládě a ministru vnitra oznámil ukončení své služby k 30. září 2022,“ uvedl Hůrka ve vyjádření, které poskytlo agentuře ČTK ministerstvo vnitra. Hůrkovo odvolání na středečním zasedání podle výsledků formálně potvrdila i vláda.

Podle Deníku N však bylo dalším důvodem i Hůrkovo nevhodné chování na pracovišti ke kolegyním. Stížnosti se týkaly tzv. bossingu, tedy šikany ze strany nadřízeného. Hůrka však popřel, že by se choval nevhodně a že by zmíněné stížnosti vedly k jeho odchodu.

„Jak pro pana náměstka, tak pro zaměstnankyně sekce byla situace v této chvíli taková, že měli oboustranně pocit, že vzájemná spolupráce není možná,“ řekl serveru Rakušan. Neupřesnil, na co si pracovnice v Hůrkově sekci stěžovaly.

„Spíš to bylo něco ve smyslu bossingu a tak dále,“ řekl Deníku N k obsahu stížností Hůrka. „Kolegů a kolegyň na sekci si maximálně vážím. Na koncepční věci a na to, jak má vypadat státní služba do budoucna, jsme měli odlišný názor, to připouštím. Odmítám ale jakékoliv jiné důvody,“ dodal.

Hůrku do funkce takzvaného superúředníka jmenovala předchozí vláda Andreje Babiše, funkce se ujal v červenci 2020. Na ministerstvo vnitra přešel z ministerstva práce a sociálních věcí, kde působil jako náměstek pro řízení sekce legislativy.

Stal se nástupcem Josefa Postráneckého, který z funkce předčasně odešel poté, co nastoupil na vnitru na pozici státního tajemníka. Hůrku jmenoval kabinet na šest let, a to na základě doporučení výběrové komise.

Dvaapadesátiletý Hůrka je expertem na pracovní právo. Od září 1997 působí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde je od roku 2010 docentem na katedře pracovního práva a práva sociálního zabezpečení.

V letech 1997 až 1998 pracoval na České správě sociálního zabezpečení a od roku 2001 na částečný úvazek na ministerstvu práce a sociálních věcí jako odborný referent v odboru pracovněprávní legislativy, náměstkem se stal v roce 2016.

Autoři: ,
Témata: Petr Hůrka

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...