Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hygienici našli ve vodě v Týně nad Vltavou legionellu

Česko

  14:52aktualizováno  15:26
TÝN NAD VLTAVOU - Hygienici prý objevili v teplé vodě na jedné výměníkové stanici v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku bakterii Legionella pneumophila, která může způsobit zápal plic. Jde o druhý nález této bakterie v regionu v krátké době.
Vodovodní kohoutek - ilustrační foto.

Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Začátkem června se vyskytla legionella v Českých Budějovicích. Ve studené vodě bakterie v Týně nad Vltavou není, uvedl ředitel českobudějovické krajské hygienické stanice Zdeněk Velikovský.

"Z výsledků analýz odebraných vzorků lze důvodně předpokládat, že bakterií Legionella pneumophila jsou kolonizovány rozvody teplé vody v zásobovaných bytech. To znamená ve vodovodních a sprchových bateriích," uvedl Velikovský. Podle rozborů jde o lokalitu kolem Komenského ulice v Týně nad Vltavou.

ČTĚTE TAKÉ:


Hygienici o výsledcích informovali společnost Vltavotýnská Teplárenská, která distribuuje teplou vodu, uvedl Velikovský Míra rizika není podle něj vysoká. Lidé mohou teplou vodu stále používat, ale měli by ji nechat několik desítek vteřin odpustit. Když teplota vody dosáhne vyššího stupně, bakterie prý zahyne.

Legionella pneumophila je původcem legionelózy. Toto akutní bakteriální onemocnění může mít formu těžšího zápalu plic anebo méně vážné pontiatické horečky. Tato lehčí forma nepostihuje plíce, ale horní cesty dýchací.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat