Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Hypoteční krize v USA má další oběť: padla IndyMac

Česko

WASHINGTON Americká hypoteční krize má na svědomí další banku. Americký úřad pro bankovní dozor převzal v pátek v noci do vlastnictví kalifornskou hypoteční banku IndyMac. Ta se letos stala již pátou obětí prasklé bubliny amerického realitního trhu.

Krach IndyMac, jejíž akcie za poslední dva roky ztratily 95 procent své hodnoty, by se mohl stát nejdražším v americké historii. Klienti, kteří mají v bance uloženo celkem 19 miliard dolarů, začali hromadně vybírat své úspory poté, co americký demokratický senátor Charles Schumer v dopise regulátorovi zpochybnil schopnost banky přežít. V něm kritizoval Úřad pro dohled nad úsporami pro jeho laxnost při kontrole bank.

Než Federální společnost pro pojišťování vkladů (FDIC) v pátek uzavřela dveře banky, stačili si vkladatelé během 11 dnů vybrat celkem 1,3 miliardy dolarů úspor. Odhaduje se, že zhruba pět procent, tedy asi jedna miliarda dolarů, z vkladů nebylo pojištěno. Klienti dostanou z této částky minimálně polovinu, a pokud se regulátorovi podaří banku výhodně prodat, mohou dostat i víc. Prodej by se měl podle severu CNN uskutečnit do 90 dnů.

Celkové náklady na sanaci této banky se v současnosti odhadují na čtyři až osm miliard dolarů. IndyMac, která se specializovala na půjčování nejrizikovějším klientům, nezachránil před krachem ani její poslední krok na omezení výdajů – propuštění zhruba 3800 lidí, tedy více než poloviny zaměstnanců. IndyMac, která znovu otevře klientům své pobočky v pondělí ráno, však nejspíš nebude poslední obětí americké úvěrové krize.

FDIC totiž minulý měsíc oznámila, že pozorně sleduje celkem 90 finančních institucí, tedy o 14 firem více, než sledovala v prvním čtvrtletí. Jejich hodnota se podle odhadů pohybuje v rozmezí 22,2 miliardy až 26,3 miliardy dolarů. Předseda americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke (na snímku) mezitím připravuje nová, přísnější pravidla pro poskytovatele půjček. Tato pravidla, která by měla v budoucnosti zabránit dalším podobným krachům byla navržena již v prosinci loňského roku. Fed by měl o pravidlech, která by se však budou vztahovat pouze na nově uzavírané půjčky, hlasovat až dnes. Bernanke se také pokusil uklidnit situaci prohlášením o tom, že Fed je ochoten, v krizových situacích, půjčovat velkým finančním institucím dalšípeníze až do konce roku.

Autor: