Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Hypotéky na chaty nelákají

Česko

Podmínky pro získání hypotéky na chaty a chalupy některé banky zpřísnily, Češi ovšem tuto možnost dlouhodobě nijak zvlášť nevyužívají. Často také proto, že o ní ani nevědí.

K přísnějšímu posuzování úvěrů na rekreační bydlení přistoupily některé banky už na konci loňského roku a další se přidaly letos na jaře. Hypotéky na chaty a chalupy jsou pro ně totiž daleko rizikovější než úvěry na vlastní bydlení. Půjčku na rekreační objekt ve výši 100 procent hodnoty nemovitosti tak dnes už poskytuje jen Hypoteční banka a Komerční banka.

Právě Komerční banka ještě na začátku května poskytovala hypotéku jen do výše 90 procent odhadní ceny nemovitosti. Situaci ale nyní přehodnotila a toto omezení bude platit pouze pro klienty, kteří budou vyhodnoceni jako rizikovější. „Je hodnocena jak bonita klienta, tak i jeho způsobilost hradit závazky vůči bance na základě široké škály kritérií, včetně historie u naší banky, platební historie, trvání pracovního poměru nebo rodinného stavu. Je tedy obtížné předem přesně charakterizovat, kdo na hypotéku dosáhne,“ uvádí Monika Klucová z Komerční banky.

Zpřísnění podmínek hypoték na rekreační bydlení nemělo podle většiny bank příliš velký vliv na zájem zákazníků. I v minulosti byl totiž poměrně malý. „Zpřísnění má vliv spíš na to, že větší počet zájemců nesplní kritéria. Klienti například nemají žádné vlastní prostředky k dofinancování záměru,“ dodává Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Banky odhadují, že financování chat a chalup netvoří více než 10 procent objemu všech jejich úvěrů. „Když už se lidé musejí zadlužit, tak dávají přednost hypotékám na vlastní bydlení. Určitou roli ale hraje rovněž fakt, že mnoho lidí o možnosti financovat rekreační objekt neví,“ komentuje situaci Petra Horáková Krištofová, manažerka Asociace hypotečních makléřů.

Rozdílný přístup bank Podle Horákové Krištofové se ale k poskytování úvěrů na rekreační bydlení nestaví všechny banky pozitivně. Zájemci si však stále mohou vybírat z produktů několika bank. „Existují banky, které klienta znevýhodní na úrokové sazbě, protože jde o objekt na rekreaci, ale jsou banky, které nerozlišují zda jde o standardní hypotéku, nebo o hypotéku na rekreační objekt,“ uvádí Horáková Krištofová.

Mezi banky, které nedělají rozdíly v tom, na jaký typ nemovitosti se hypotéka vztahuje, patří Raiffeisenbank, Komerční banka, LBBW Bank CZ, Hypoteční banka nebo GE Money Bank. Podle Milana Kříže z GE Money Bank je však třeba vždy individuálně posoudit danou nemovitost. Pokud se tedy jedná o klasický zděný dům, hypotéka se poskytuje standardně.

„Na hypotéku si lidé pořizují chaty, zejména pokud uvažují o trvalém bydlení a řeší tím svoji finanční situaci. Tuto variantu využívají starší lidé, ale i mladí lidé s nedostatkem financí, kteří tak řeší svoje první bydlení,“ dodává ředitel realitní společnosti Maxima Reality David Černík.

***

Kolik vám banka půjčí na nákup chalupy:

Komerční banka

Hypotéku poskytuje až do 100 % odhadní ceny nemovitosti

ČSOB

Na rekreační objekty půjčuje do 85% zástavní hodnoty

Hypoteční banka

Banka poskytuje hypotéku až do 100%hodnoty nemovitosti

UniCredit Bank

Nerezidenční hypotéka je poskytována maximálně do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti

GE Money Bank

Financovanou výši hypotéky je možné získat v hodnotě do 80% hodnoty zástavy

LBBW Bank CZ

Získáte od ní nejvýše 90% hodnoty zastavované nemovitosti

Raiffeisenbank

Podmínky jsou stejné jako pro nemovitosti k bydlení, tzn. max. do 85% zástavní hodnoty nemovitosti

VOLKSBANK CZ

Hypoteční úvěry na rekreační objekty jsou poskytované do 75 % hodnoty nemovitosti

Aktuální ceny rekreačních objektů podle krajů

Ceny chat

(v tisících korun)

Zdroj: AAABYTY.cz, Foto Shutterstock / šk

Autor: