Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Hyundai nabírá druhou směnu

Česko

Analytici ale vývoj zaměstnanosti na Ostravsku pro letošní rok nevidí optimisticky

OSTRAVA Nošovická automobilka Hyundai začala znovu nabírat pracovníky. Vypadá to, že továrna začne pracovat na dvě směny. Tak měla provoz plánovaný před začátkem hospodářské krize. A nábor na Ostravsku, které trápí rozsáhlé propouštění, vyvolává velký zájem.

Hned první pracovní den v březnu se do databáze korejského zaměstnavatele zaregistrovalo na 230 uchazečů. Náborové středisko společnosti v centru Ostravy nedaleko autobusového nádraží navštíví denně minimálně stovka lidí.

„Ani v současné době neslevujeme ze svých požadavků. Podmínkou získání zaměstnání je úspěšné zvládnutí testů technického myšlení, práce pod psychickou zátěží a manuální zručnost,“ upozorňuje manažer sekce náboru Jiří Havlín. Pokud uchazeč projde sítem, čeká jej druhý pohovor. „Personalisté se ptají na motivaci kandidáta, jeho schopnost se vzdělávat a ochotu učit se nové věci,“ dodává Havlín.

Automobilka ukončila nábor na druhou směnu loni v polovině prosince, kdy přiznala, že jí poklesly objednávky natolik, že dokonce i dosavadní zaměstnanci dostali volné pátky. Minulý měsíc již společnost oznámila obnovení výroby v plném rozsahu a nyní se kvůli rostoucí poptávce rozhodla nabírat další lidi.

Kdy se v automobilce začnou auta vyrábět skutečně na dvě směny, však zatím není jisté. „Čím dříve, tím lépe. Počítáme, že to bude v řádu měsíců. Nějaký čas zabere zaškolení nových pracovníků,“ odpovídá mluvčí firmy Hyundai Petr Vaněk. Každá ze směn má přibližně tisíc lidí. Již brzy by se tak měl počet zaměstnanců v Nošovicích vyšplhat na dvojnásobek.

Nejvíce zájemců o práci v Nošovicích je z Ostravska a FrýdeckoMístecka. „Devadesát pět procent našich zaměstnanců je z Moravskoslezského kraje. Zhruba stejné procento se k nám i hlásí o práci,“ říká Vaněk. Dodává ale, že někteří zájemci přicházejí až z Mostecka ze severních Čech.

Hyundai je tak první velkou firmou na Ostravsku, která překonala obtížné zimní měsíce. Zda to ale znamená výrazný obrat k lepšímu, to si zatím nikdo netroufá odhadnout. Analytici ostravského úřadu práce letos vůbec poprvé sestavili prognózu vývoje pracovního trhu v Ostravě jen na půl roku dopředu. V jiných letech ji sestavovali na celý rok. „Ještě nikdy nebylo tak obtížné předpovídat vývoj na trhu práce, jak je tomu letos,“ vysvětluje opatrnost analytiků mluvčí úřadu Svatava Baďurová.

Analytička Vladana Piskořová předpovídá, že v lepším případě bude letos v červnu v Ostravě bez práce devatenáct a půl tisíce lidí, v horším případě ještě o dva tisíce více. To by znamenalo přibližně dvanáctiprocentní nezaměstnanost. Nyní eviduje úřad práce zhruba sedmnáct tisíc nezaměstnaných.

Radnice už kvůli zaměstnání zakládají i poradny Na současnou situaci se snaží reagovat i města. V Novém Jičíně, kde se počet nezaměstnaných v poslední době rapidně zvýšil, podpořila tamní radnice dvěma sty tisíci korunami vznik občanské poradny pro ty, kteří přišli o zaměstnání a ocitli se v těžké životní situaci. „Zvláště deprimující to mají ti, kteří v jednom podniku pracovali desítky let. Je jen dobře, že se budou mít kam obrátit pro radu,“ myslí si novojičínský starosta Ivan Týle. „Naše služby jsou bezplatné a diskrétní, klient může vystupovat i anonymně,“ říká sociální pracovník Richard Pešat. Novojičínskou poradnu už kontaktovali například lidé propouštění ze zdejšího Autopalu. Má jich být až 550.

V Ostravě se zase chystá v pořadí druhý ročník projektu s názvem Kariéra 2009, jehož součástí je veletrh práce pro studenty vysokých škol Moravskoslezského kraje. Město Ostrava akci, která se uskuteční mezi 10. a 12. březnem na technické univerzitě, podpořilo částkou tři sta tisíc korun. Ke studentům na ní promluví „kapitáni průmyslu“ Ostravska. Například generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík nebo ředitel ocelárny Arcelor Mittal Sanjay Samaddar. Vysokoškoláci si tak budou moci lépe vybrat, kde se po ukončení studií ucházet o zaměstnání.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: