Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

I diplomacie dokáže pohřbít lety na lyžích

Česko

HARRACHOV Simon Ammann víceméně škrtl sobotní závod v Harrachově. Šestadvacetiletý Švýcar s vizáží rozpustilého klučiny přistál na 213 metrech, rukavicemi si hrábl do sněhu a jury kolo a posléze i celý závod odpískal.

Na nájezdové věži už přitom čekalo posledních šest skokanů!

Trenéra Švýcarů Rakušana Wernera Schustera vzápětí málem trefil šlak. Tak moc se rozčiloval.

Snahu dokončit alespoň jedno soutěžní kolo měl i Josef Slavík, šéf jury. Další dva členové jury Nor Palsrud a Slovinec Mlakar však byli zásadně proti. Slavíka přehlasovali a šlo se domů.

„Organizátoři pracují spoustu měsíců a pak to takhle dopadne,“ soptil Slavík. „I kvůli penězům se musí odskákat aspoň jedno kolo.“

Jistě, na Čertové hoře se honili všichni čerti z Krkonoš, vítr foukal z rozmanitých stran, ale při Světových pohárech se často skáče i v dramatičtějších podmínkách.

„Jen si vzpomeňte na loňské Kuusamo, kde nechali dokončit zcela neregulérní závod, nebo Zakopané či nedávno Bischofshofen,“ vypočítával trenér Jakub Jiroutek. „Je to politika a Harrachovu někteří funkcionáři úspěch moc nepřejí.“

Důvodů, proč se závod ukončil, se předhazovalo několik. Ztotožnit se dalo především s obavou, že fenomén Rakušan Morgestern přistane až dole v Harrachově Pavlovi Plocovi na střeše penzionu a zabije se. Při trénincích i při kvalifikaci totiž létal nejdál ze všech. Leč trochu se zapomnělo, že i dvojnásobný olympijský vítěz Ammann není žádný nazdárek.

„Vítr se točil a v závěru prvního kola foukal na nájezdu do zad a dole proti. To mohlo být nebezpečné,“ vysvětloval Walter Hofer, šéf skoku Mezinárodní lyžařské federace. „Jury odvedla dobrou práci, ale proč závod ukončila se musíte optat jejích členů.“

Jistě, rozhodla jury, ale každý pod můstky ví, že hlavní slovo prakticky ve všem mívá právě Hofer. A Hofer je Rakušan stejně jako Morgenstern... V tónině jako Hofer hovořil i rakouský kouč Čechů Richard Schallert: „Pro Morgiho by to bylo nebezpečné, rozumím rozhodnutí.“

Měnící se vítr se nelíbil ani českým skokanům. „To si snad z nás dělají srandu. Jsem rád, že jsem si dole sám odepnul lyže,“ zlobil se Borek Sedlák. „Bylo to neregulérní,“ soudil zase Antonín Hájek. Skokani bezpochyby nic veselého neprožívali, ale podle trendu posledních měsíců nejspíš ani nic nezvyklého...

Mohlo se čekat i dvacet minut Hájek vzápětí dodal, že ukončení kola možná souviselo i s nevydařeným pokusem Adama Malysze. 18 tisíc polských fandů jejich miláček totiž zklamal skokem 130 metrů dlouhým. „Prý si i Poláci stěžovali na podmínky,“ říkal Hájek.

Hofera zmíněná spekulace o zrušení kola kvůli Malyszově výpadku dost nadzvedla: „Děkuji za informaci,“ opáčil a odkráčel...

Když četné horké hlavy přes noc vychladly a mnozí se shodli, že situace se měla skutečně řešit jinak. Buď snížit nájezd hned poté, co skokani ze středu startovního pole začali létat netradičně daleko. Anebo před posledními šesti skokany počkat, zda se vítr utiší. V pravidlech totiž stojí, že se může soutěž přerušit i na dvacet minut. A ještě jedna připomínka – v jury seděli Nor a Slovinec, tedy zástupci zemí, kde mají také mamutí můstky. A bitva o závody bývá mezi pěti mamuty, na nichž se ve světě skáče, patřičně tvrdá.

A mimochodem - Harrachov chce MS v letech v roce 2012...

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!